ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ 2-1 ΤΕΛΙΚΟ

Καλό απόγευμα φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου και της ιστοσελίδας μας www.sportive24.com από το στάδιο ΓΣΠ με τον οικοδεσπότη ΑΠΟΕΛ να ψάχνει απεγνωσμένα θα έλεγα, την πρώτη του νίκη στην δεύτερη φάση του μαραθωνίου για να μείνει ζωντανός πλέον στην μάχη του τίτλου με τον Άρη που την ίδια ώρα φιλοξενεί στο στάδιο ΑΛΦΑ ΜΕΓΑ στο Κολόσσι τον συμπολίτη του Απόλλωνα σε επίσης ένα κρίσιμο βαθμολογικά αγώνα.

Ο αγώνας είναι μια προσφορά της MR.COOL εταιρείας κλιματιστικών εσωτερικού και εξωτερικού χώρου που δραστηριοποιείται σε παγκύπρια βάση και επί της ευκαιρίας να ευχαριστήσω και δημόσια τον ιδιοκτήτη της εταιρείας και καλό μου φίλο Γιώργο Καμπούρη για την στήριξη στο έργο μας.

Καλή θέαση σε όλους!!!

TO LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

@ Χωρίς την παρουσία Κύπριου στην αρχική ενδεκάδα του ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ Βλάνταν Μιλόγιεβιτς. Με δύο Κύπριους στην ενδεκάδα της η ομάδα της Λάρνακας τους Ναούμ και Μάμα.

Ρεφ της αναμέτρησης ο Ιταλός Matteo Marchetti με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Όμηρο Τζιωρτζή.

Στη σέντρα η φιλοξενούμενη ομάδα της ΑΕΚ Λάρνακας που απόψε αγωνίζεται με μαυρή+άσπρη στολή.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα στο στάδιο της πρωτεύουσας με τον ΑΠΟΕΛ να κρατά μπάλα και να προσπαθεί να συνδυαστεί.

7′ Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Ναούμ, εκ πρώτης όψεως στραβοπάτησε έπειτα από διεκδίκηση. Μέσα το ιατρικό τιμ της ομάδας της Λάρνακας.

-9′ Για λίγο με 10 η ΑΕΚ.

Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα του Όλντρα. Μέσα ο Γιάκολιτς (Νο.44) στην θέση του 22 χρονου Κύπριου Γιώργου Ναούμ που αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι.

Νέα αναγκαστική αλλαγή αυτή την φορά για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτός αγώνα ο Μπεν μέσα ο Μαρκίνιος Νο.36.

Σκοράρει η ΑΕΚ στο 14ο λεπτό και ψυχρολουσία στο ΓΣΠ με σκόρερ τον Πέρε Πόνς με ωραίο πλασαριστό σουτ στο δεξί παραθυράκι του Μπέλετς που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

18′ Στο έδαφος ο Κβιλιτάια, ζητά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τόμοβιτς, αφήνει το ματς να συνεχιστεί ο Marchettι.

-Εξετάζεται από το VAR η φάση, ο Ιταλός διακόπει το ματς.

-Καλείται να πάει στο on-field review.

-20′ ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ δείχνει ο Marchetti μετά την εξέταση των ριπλέι.

-22′ Ο Πίριτς πέφτει σωστά και αποκρούει το πέναλτι του Κβιλιτάια…

-Ελέγχεται το ενδεχόμενο να δοθεί επανάληψη (όπερ και εγένετο).

-Θα επαναληφθεί το πέναλτι αφού παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν μέσα πριν το χτύπημα.

Εκτελεί ο Βραζιλιάνος Μαρκίνιος και ισοφαρίζει σε 1-1 για τον ΑΠΟΕΛ εν μέσω αποθέωσης από τους χιλιάδες οπαδούς του.

31′ Μεγάλη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντονγκαλά σέντραρε, ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά,ο Πίριτς απέκρουσε ασταθώς και ο Γεωργιανός στο ριμπάουν πλάσαρε έξω.

-32′ Πτώση του Ντονγκαλά στην περιοχή, ζητά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γκονζάλες, “τίποτα” από τον Ιταλό ρεφ. Μένει στο έδαφος ο ακραίος επιθετικός του ΑΠΟΕΛ.

Με αυτά και μ΄αυτά και με συμπληρωμένα 37 λεπτά παιχνιδιού το ισόπαλο σκορ 1-1 σφραγίζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο μονομάχων.

Ανεβάζει στροφές εκ νέου ο ΑΠΟΕΛ σε ένα σπουδαία πραγματικά παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου εδώ στο στάδιο ΓΣΠ.

5 λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο μεταξύ 4 λεπτά είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σύμφωνα με τον 4ο ρεφ κύριο Χρυσοβαλάντη Θεουλή.

Κίτρινη κάρτα (είναι και η πρώτη στον αγώνα) την βλέπει ο Λέδες από πλευράς ΑΕΚ για φάουλ επί του Ντονγκαλά που πήγαινε για υποσχόμενη αντεπίθεση στην φάση αυτή.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ 1-1

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

20:08 Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου με τον ΑΠΟΕΛ στην σέντρα.

Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα της ΑΕΚ. Εκτός ο αρχηγός Τρισκόφσκι την θέση του οποίου πέρνει ο Λόπεζ Νο.12.

54′ ΓΚΟΛ. 2-1. Παίρνει προβάδισμα ο ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και με δυνατή κεφαλιά ο Ντβάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς και στα ουράνια 10 χιλιάδες ΑΠΟΕΛίστες που δημιουργούν φανταστική ατμόσφαιρα για άλλο ένα παιχνίδι!!!

69′ Ο Κβιλιτάϊα δέχεται άψογη ασίστ από τον δαιμονισμένο σήμερα Σαρφό και από πλεονεκτική θέση στέλλει την μπάλα ψηλά άουτ προς απογοήτευση των οπαδών του ΑΠΟΕΛ που ζητούν και τρίτο γκολ για να καθαρίσει η “υπόθεση” νίκη στον αποψινό αγώνα.

73′ Φάουλ από μακρινή απόσταση από τον Γκιούρτσο που επιχείρησε απευθείας εκτέλεση όμως ο πάντα σταθερός Μπέλετς έπεσε στη γωνία του και είπε όχι στον παίκτη της ΑΕΚ.

Νέα κίτρινη αυτή την φορά στο Κάσας για σκούντηγμα πάνω στον εφορμούντα Ντογνακαλά.

Κινητοποίηση στους πάγκους των δύο ομάδων με αλλαγές ένθεν και ένθεν.

80′ Από πλευράς ΑΠΟΕΛ ο Ιταλός φορ Μακέντα στην θέση του Κβιλιτάϊα. Στον αντίποδα ο Όλντρα αποσύρει τους Μάμας και Λέδες και ρίχνει στον αγώνα τους Γκρόμοφ και Σανχούρχο αντιστοίχως.

84′ Ο Σατσιάς στη θέση του Σαρφό η νέα κίνηση από πλευράς του Σέρβου τεχνικού του ΑΠΟΕΛ Μιλόγεβιτς.

3 λεπτά ο έξτρα χρόνος των καθυστερήσεων σύμφωνα με την υπόδειξη του 4ου διαιτητή της αναμέτρησης.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΑΡΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ!!!

Υ.Γ. Ευχαριστώ τους επισκέπτες της ιστοσελίδας μας για την διαχρονική τους στήριξη στο δημοσιογραφικό μας λειτούργημα εδώ και 9 χρόνια που είναι στα ερτζιανά αυτή η ιστοσελίδα!!!