ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ 0-0 ΤΕΛΙΚΟ

Ντέρμπι με γαλαζοκίτρινο φόντο εδώ στο ΓΣΠ. ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ διασταυρώνουν τα ξίφη τους με στόχο ένθεν και ένθεν ασφαλώς τους τρείς βαθμούς της νίκης για διαφορετικούς βεβαίως λόγους σε αυτή την φάση που βρίσκονται στον βαθμολογικό πίνακα οι δύο ομάδες.

Να θυμίσουμε εδώ ότι ο ΑΠΟΕΛ έχει συγκεντρώσει 7 βαθμούς και είναι στην 6η θέση της βαθμολογίας ενώ στον αντίποδα η ομάδα της ΑΕΛ με νέο αφεντικό τον Γιανέφσκι στον πάγκο είναι με μόλις 1 βαθμό στον πυθμένα της βαθμολογίας μαζί με τον ουραγό Ολυμπιακό Λευκωσίας.

Τον αγώνα ορίστηκε να διευθύνει ο Ιταλός ρέφερι Alessandro Prontera όπως ακριβώς αναγράφεται στο φύλλο αγώνα.

Καλή θέαση σε όλους/όλες τους επισκέπτες μας.

Το live της αναμέτρησης ΕΔΩ.

19:00 Στη σέντρα η ομάδα του ΑΠΟΕΛ που πήρε την νότια εστία στο πρώτο 45λεπτο.

Με γαλαζοκίτρινη εμφάνιση το ΑΠΟΕΛ με γκρίζα+κίτρινη η ομάδα της ΑΕΛ.

Παιχνίδι τακτικής φαίνεται να δούμε απόψε όπως οι ενδείξεις δείχνουν στο χόρτο του ΓΣΠ.

6′ Κόρνερ η ΑΕΛ, το πρώτο στο ντέρμπι, ο Μιραλάς εκτέλεσε, απομακρύνει ο Καρώ.

7′ Eυκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Φεράρι είδε την κίνηση του Δώνη, του πέρασε την μπάλα, ο Ελλαδίτης απέναντι από τον Μπέκερ έκανε το πλασέ, “στοπ” του Βραζιλιάνου σε κόρνερ! Ταχύτατα ο Δώνης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μεγάλη επέμβαση του Μπέκερ.

Με συμπληρωμένα 8 λεπτά παιχνιδιού στο ΓΣΠ βλέπουμε παιχνίδι σκοπιμότητας με τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό του στην αναμέτρηση.

15′ Κεφαλιά του Κρέσπο, εύκολα ο Μουριέλ αποκρούει την μπάλα.

16′ Ατομική προσπάθεια του Βιγιαφάνες, προηγήθηκε εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Δώνη, ο Αργεντινός μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου βρίσκει και πάει κόρνερ.  Με γροθιές διώχνει ο Μπέκερ….

20′ Απευθείας εκτέλεση φαουλ του Βιγιαφάνες από τα δεξιά η μπάλα μόλις άουτ από την εστία της ΑΕΛ.

23′ Πτώση Κιασά δίνει πέναλτι ο Prontera, αλλά σηκώνεται το σημαιάκι για οφσάιντ στον Αφρικανό.

Μαρκάρισμα του Καρώ στον Κασά.

– 24′ Αναμονή για να διαπιστωθεί αν υπάρχει οφσάιντ. Ακυρώνει την πρώτη του απόφαση ο Ιταλός ρεφ που πήρε την γνώμη των VARistwn.

Πέφτει ο ρυθμός του αγώνα αφού υπάρχουν τραυματισμοί (μυικοί) ίσως παικτών της ΑΕΛ και ο ρεφ είναι υποχρεωμένος να σταματήσει το παιχνίδι για τις πρώτες βοήθειες στους παίκτες της Λεμεσιανής ομάδας.

Με αυτά και μ’ αυτά συμπληρώσαμε 36 λεπτά παιχνιδιού εδώ στο ΓΣΠ με το άγονο 0-0 να σφραγίζει τις μέχρι τώρα προσπάθειες των δύο μονομάχων.

Δεύτερη κίτρινη κάρτα βγαίνει από το τσεπάκι του Ιταλού ρεφερί στον αποψινό αγώνα. Την βλέπει αδιαμαρτύρητα ο Ανδρέας Μακρής για φάουλ στον Τσεπάκ.

3 λεπτά ο επιπλέον χρόνος των καθυστερήσεων σύμφωνα με την υπόδειξη του τέταρτου ρεφ κυρίου Θωμά Χατζηβασιλείου.

Πάμε για το 0-0 στα αποδυτήρια όπως δείχνουν τα πράγματα…..

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ εδώ στο ΓΣΠ 0-0. Αναμένω ζωντανό δεύτερο 45λεπτο…

46′ Με δύο αλλαγές αρχίζει το δεύτερο 45λεπτο ο Αυγουστή που ρίχνει τους ξεκούραστους Σούσιτς και Ντονγκαλά στις θέσεις των Τσεπάκ και Σατσιά αντίστοιχα.

Μια κίνηση από τον πάγκο κάνει και ο νέος τεχνικός της ΑΕΛ Cedomir Janevski που βάζει τον Μπεραχίνο στην θέση του Μακρή που δέχθηκε και κίτρινη κάρτα στο Α’ ημίχρονο.

Στο μεταξύ στο στάδιο “Στέλιος Κυριακίδης” ο Άρης προηγείται με 2-0 του νεοφώτιστου Ακρίτα Χλώρακας.

Ασφυκτική πίεση βάζει το ΑΠΟΕΛ στα καρέ της ΑΕΛ για να βρεθεί σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση..

Πολύ δυνατές απόψε οι άμυνες ένθεν και ένθεν δεν επιτρέπουν “εύκολη” παραβίαση της εστίας των ομάδων τους…

63΄Κλέψιμο της μπάλας από τον Ντονγκαλά που έδωσε στον Κβιλιτάϊα αυτός σέρβιρε στον Δώνη που με διαγώνιο σουτ παρολίγο να παραβιάσει την εστία του Μούριελ.

Ο ΑΠΟΕΛ έχει κατοχή και έλεγχο άριστα στημένη η αμυντική γραμμή της ΑΕΛ από το νέο αφεντικό της ομάδας της Λεμεσού.

65′ Ο Μιλιτσεάνου στη θέση του Τσέποβιτς από πλευράς ΑΕΛ, ο Γερμανός φορ Μπλούμ παίρνει τη θέση του Δώνη για τον ΑΠΟΕΛ.

70′ Μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Κβιλιτάϊα ο οποίος με προσωπική ενέργεια νίκησε τον προσωπικό του φρουρό…όχι όμως και το κήπερ της Λεμεσιανής ομάδας Μούριελ που απέκρουσε εντικτωδώς το σουτ του Γεωργιανού επιθετικού του ΑΠΟΕΛ.

73΄Ο Βιγιαφάνες έπαθε τράβηγμα εκ πρώτης όψεως όπως δείχνει και ζητά αλλαγή….Θα είναι η τέταρτη εαν τελικά για την ομάδα του Αυγουστή.  Στην θέση του Ντάλσιο.  Διπλή αλλαγή τελικά για τον ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ να πέρνει την θέση του Μαρκίνιος.

15 δραματικά τελικά για να δούμε εάν θα βγάλει νικητή η αποψινή αναμέτρηση για γερά νεύρα και για δύσκολους λύτες..

80′ Κίτρινη και για τον Ζντραφκόφσκι από πλευράς ΑΕΛ (σωστή κι αυτή από τον Ιταλό ρέφ).

Με συμπληρωμένα 83 λεπτά παιχνιδιού εδώ στο ΓΣΠ σε μια ζεστή ατμόσφαιρα απο τους φίλους των δύο ομάδων το μόνο που λύπει είναι πραγματικά 1 γκολ αφού θέαμα υπάρχει αρκετά καλό χωρίς την ουσία για την ώρα.

84′ Αλλαγή για την ομάδα της ΑΕΛ εντός αγώνα ο Μπρούνο Σάντος (Νο.13) εκτός αγώνα ο Κιάσα.

5 λεπτά ο επιπλέον χρόνος των καθυστερήσεων σύμφωνα με την υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή της αναμέτρησης.

Δύσκολα θα δούμε γκολ απόψε με τον τρόπο που παίζει οι δύο ομάδες…

90+1′ Μακρινό σουτ του Νταβόρ, διώχνει εύκολα ο Μπέλετς.

– 90+3′ Φάουλ ο ΑΠΟΕΛ ο Μπλουμ πίσω από την μπάλα σέντρα σουτ ο Κοσταντίνοφ που ψηλά από όλους κάνει την δυνατή κεφαλιά όμως η μπαλα δεν του κάνει το χατίρι και περνά μόλις άουτ από το δεξί γκολπόστ της ΑΕΛ.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΧΩΡΙΣ ΤΕΡΜΑΤΑ 0-0 από 1 βαθμό οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας και της Λεμεσού.

Ευχαριστώ για την προσοχή καθόλη την διάρκεια του αγώνα που ήταν μια προσφορά του Φυσιοθεραπευτηρίου Αλέξης Πιτσιλλίδης στον Άγιο Δομέτιο.

ΑΠΟΕΛ (Σ. Αυγουστή): Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια, Τσεπάκ (46΄Σούσιτς), Κρέσπο, Σατσιάς (46′ Ντονγκαλά), Μαρκίνιος, Κοσταντίνοφ, Δώνης (65′ Μπλούμ).
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Ντουμπραβάνου, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Σούσιτς, Μπλουμ, Μ.Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Μούγιανιτς, Πολυκάρπου, Ντογκαλά.

ΑΕΛ (Τ. Γιανέφσκι): Μούριελ, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Κιάσα, Ζντραφκόφσκι, Μιραλάς, Τσέποβιτς(65′ Μιλινσεάνου), Μακρής(46’Μπεραχίνο), Τσιμπόλα, Μπιλοβάρ, Ντζάλμα.
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Κυριάκου, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Μπρούνο Σάντος, Παντελή, Ανδρέου, Μιλινσεάνου, Πάβλοβιτς, Ενγκουεμετσιέου, Κοντινέλα, Σις.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:                   / Τσιμπόλα, Μακρής, Τεϊσέιρα, Ζντραφκόφσκι (ΑΕΛ)