ΑΠΟΕΛ-Απόλλων 0-0 ΤΕΛΙΚΟ

Φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου και της #sportive24 καλό σας απόγευμα από τα δημοσιογραφικά θεωρεία του σταδίου ΓΣΠ όπου στις 4 θα έχουμε το σούπερ ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και τον Απόλλωνα.
Να θυμίσουμε πως ο αγώνας είναι στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της β’ φάσης του πρωταθλήματος Α΄ κατηγορίας.
Χορηγός της διαδικτυακής μας μετάδοσης η ψαροταβέρνα ΠΥΞΙΔΑ.
ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ:
Στη σέντρα η ομάδα του Απόλλωνα. Πρώτο κερδισμένο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ πριν συμπληρώσουμε καν το 1ο λεπτό της αναμέτρησης.
6′ Ο Χαμάζ με πλασαριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης επανορθωτικής απώλεσε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους κυανόλευκους της Λεμεσού.
17′ Ο Ντονγκαλά σε μια γρήγορη αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ από τα δεξιά βρέθηκε μόνος αλλά άργησε να πλασάρε τον Γιοβάνοβιτς και η ευκαιρία έκανε φτερά για τους γαλαζοκίτρινους.
24′  Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτός ο τραυματίας Σάβιτς μέσα ο Ολλανδός Έσελινγκ με τον αριθμό 23.
32′ Κίτρινη κάρτα για τον Κολ για φάουλ από πίσω πάνω στο Σαρφό.
42′ Ο Γιάνγκα έκλεψε από τους αμυνόμενους του ΑΠΟΕΛ που σάστισαν και πήγε να κρεμμάσει τον Μιχαήλ χωρίς όμως επιτυχία.
43′ Φάουλ του Σόουζα επί του Σπόγιαριτς. Ο διαιτητής κιτρίνησε τον Σόουζα (ορθώς).
2 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων σύμφωνα με τον τέταρτο διαιτητή Δημήτρη Κουμή.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Λευκή ισοπαλία στο παγωμένο ΓΣΠ.
Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
53′ Ο Χρίστος Αλμπάνης μόνος έχασε καταπληκτική ευκαιρία τη μεγαλύτερη στον αγώνα….
Πολύ καλό θέαμα στην επανάληψη σε σχέση πάντα με την εικόνα των δύο μονομάχων στο πρώτο 45λεπτο.
60΄Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Σατσιάς αντί του Ντανίλο. Και Θεοδώρου στη θέση του Νατέλ.
74′ O Κβιλιτάϊα και Σόουζα χάνουν πολύ καλή ευκαιρία (διπλή) σε φάση διαρκείας στα καρέ του Απόλλωνα. Παραμένει η λευκή ισοπαλία εδώ στο ΓΣΠ που σήμερα έχει την τιμητική του για φέτος αφού είναι η μεγαλύτερη προσέλευση σε κόσμο.
Διπλή αλλαγή ο Τσόρνιγκερ. Ζράντι-Νταμπό αντί Σπόλιαριτς, Γιάνγκα.
-77′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζράντι από πλάγια αριστερά, ξανά έτοιμος ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ. Τρεις τελικές οι φιλοξενούμενοι σε ένα δίλεπτο.
82′ Τέταρτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ και τον Αυγουστή. Εντός ο Γιώργος Εφράιμ εκτός ο Ντονγκαλά.
89′ Κίτρινη κάρτα στον Ζράντι (ορθή) για δυνατό φάουλ από πίσω στον Σατσιά.
3 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ. 0-0 που διατηρεί την διαφορά ασφαλείας των +5 βαθμών στην Λεμεσιανή ομάδα.
ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ: Μιχαήλ, Πέδρο, Καρώ, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Σόουζα, Σαρφό, Ντανίλο, Νατέλ, Εντονγκαλά, Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Κίττος, Εφραίμ, Σατσιάς, Θεοδώρου, Έσελινγκ, Γαβριήλ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Γεωργίου.

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Αυλωνίτης, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς, Αλμπάνης, Ντιγκινί, Πίττας, Γιάνγκα
Στον πάγκο οι: Δημητρίου, Φιλιώτης, Β. Γιοβάνοβιτς, Τζουμ, Ογκεντά, Ζράντι, Ψύχας, Χάμπος, Νογιόκ, Ίλιεφ, Ιντζία, Νταμπό.

Κίτρινες: Σάβιτς, Σόουζα, Ντονγκαλά, Καρώ, Εφραίμ (ΑΠΟΕΛ)   / Κολ, Ζράντι (Απόλλων)