ΑΠΟΕΛ-ΟΜΟΝΟΙΑ 4-0 ΤΕΛΙΚΟ

Σε μια ώρα στο ΓΣΠ, ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την Ομόνοια (Cablenet Sports 1) στο ελ κλάσικο του πρωταθλήματος που πάντοτε έχει ξεχωριστό ενδιαφέρον, ανεξαρτήτως βαθμολογικής θέσης των δύο μονομάχων της πρωτεύουσας. Οι γηπεδούχοι με τον κόσμο στο πλευρό τους, επιθυμούν το «τρίποντο», διότι θα τους φέρει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή και την Πάφος FC, αφήνοντας σε ρηχά νερά τους πράσινους.

Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, γνωρίζουν πως μονάχα με τους τρεις πόντους θα πλησιάσουν την πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και τον Απόλλωνα, ο οποίος ηττήθηκε από την ΑΕΚ στο πρώτο χρονικά ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του εφετινού μαραθωνίου.

Η ιστοσελίδα μας S P O R T I V E 24 θα σας ενημερώνει για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

17:00 Στη σέντρα η ομάδα του ΑΠΟΕΛ.

Κυριαρχεί η σκοπιμότητα στα πρώτα στάδια (7 λεπτά) της αναμέτρησης χωρίς τίποτα το αξιόλογο.

Έχουμε διακοπή στο 11ο λεπτό λόγω τραυματισμού του Δώνη. Μάλλον πάμε για την πρώτη υποχρεωτική αλλαγή για τους γαλαζοκίτρινους.

Ο Γερμανός Μπλούμ στην θέση του Δώνη στο 14ο λεπτό (αναγκαστική αλλαγή).

15′ Καταγράφεται και η πρώτη τελική προσπάθεια και πολύ καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με το σουτ του Σούσιτς να περνά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

-21′ Σουτ του Μπλουμ εκτός περιοχής, ο Λανγκ βάζει το σώμα, κόρνερ η μπάλα.

-24′ ΚΟΚΚΙΝΗ στον Λανγκ ορθή απόφαση του Πορτογάλου ρεφ Ζοζέ Μουνέιρα. Έγινε κάθετη από τον Σαρφό στον Κβιλιτάια ο οποίος έγινε κάτοχος και έφυγε κατά μέτωπο με την εστία του Ουζόχο, ο Λανγκ τον ανέτρεψε μόλις έξω απ’ την μεγάλη περιοχή και ο Montero τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

28΄Πρώτη αλλαγή τακτικής για την Ομόνοια. Εντός αγώνα ο Γιούστε με το Νο.6 εκτός αγώνα ο Γκάρι Χούπερ.

Ο ΑΠΟΕΛ από την στιγμή της αποβολής ασκεί περισσότερη πίεση προς το τέρμα της Ομόνοιας με σκοπό να πετύχει ένα γκολ πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

32′ Δεύτερη μεγάλη κραυγαλέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ μετά από στημένη φάουλ (κόρνερ) του Σαρφό εντός επανορθωτικής ο Σούσιτς και πάλι έκανε το βολέ η μπάλα πάνω από την εστία του κήπερ των πρασίνων Φράνσις Ουζόχο.

37΄Κίτρινη στον Γουίλερ για δυνατό φάουλ σε αντίπαλο.

40′ Κίτρινη κάρτα δέχεται και ο Ψάλτης για φάουλ επί του Βιγιαφάνες.

45΄: Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων σύμφωνα με την υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή.
45΄: ΓΚΟΛ για ΑΠΟΕΛ που μέτρησε μέσω του VAR: Φάουλ του Βιγιαφάνες, η μπάλα στο κεφάλι του Κβιλιτάια, ο Ντβάλι με δυνατό τελείωμα κάνει το 1-0 για τους γαλαζοκίτρινους εν μέσω αποθέωσης από 15 χιλιάδες φίλους τους!!!

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

46′ Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα του Φερέρα. Ο Παναγιώτου στην θέση του Μπέζους (Νο.90).

-50′ Η πιο μεγάλη ευκαιρία της Ομόνοιας στο ντέρμπι. Ο Ψάλτης σέντραρε από δεξιά, ο Λέζιακς εν κινήσει πιάνει το πολύ ωραίο σουτ ο Μπέλετς έπεσε στη γωνία και έδιωξε μπάλα και κίνδυνο για την εστία του ΑΠΟΕΛ.

-54′ Πρώτη τελική για το ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο 45λεπτο με άστοχο σουτ του Κβιλιτάια από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Οι γαλαζοκίτρινοι ελέγχουν τον αγώνα και προσπαθούν να πετύχουν και δεύτερο γκολ.

58′ Μέσα ο Σατσιάς (δεύτερη αλλαγή) και εκτός ο Σούσιτς που είχε αρκετά καλή παρουσία όσο αγωνίστηκε απόψε.

60′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Βιγιαφάνες σέρβιρε κάθετα με φάουλ, έγινε κεφαλιά απομάκρυνσης, η μπάλα πήγε στον  εφορμούντα Μπλουμ που σούταρε, ο Μίλετιτς το μπλόκαρε και ο Κβιλιτάια ήταν στην κατάλληλη θέση και σκόραρε με υποδειγματικό πλασέ!!!

-Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Γεωργιανό, ο οποίος δέχθηκε κίτρινη για τον πανηγυρισμό του (φόρεσε μάγκα)!!

-67′ ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Κούσουλου στον Γουίλερ από πίσω. Καθαρή παράβαση.

-68′ ΓΚΟΛ 3-0! Ο Μαρκίνιος από το σημείο του πέναλτι “καθαρίζει” το ντέρμπι αιωνίων!

70′ Χαραλάμπους και Λοΐζου αντί Ψάλτη και Κούσουλου αντίστοιχα.

-73′ Ο Λοΐζου πάτησε επικίνδυνα περιοχή, ο Μπέλετς βγήκε και μάζεψε προ του κινδύνου.

-75′ Επιστροφή στην δράση για τον Μπασιρού που αντικαθιστά τον Κασάμα. Σκέτη απογοήτευση η εικόνα της Ομόνοιας απόψε που “υποχρεώθηκε” σε παθητικό ρόλο από την εκπληκτική εμφάνιση του ΑΠΟΕΛ!!!

-84′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια για να μειώσει στο σκορ, ο Κακουλλής εξ επαφής πλασάρει έξω…

Ο ΑΠΟΕΛ απόψε έκανε εμφάνιση πρωταθλητισμού και πλέον είναι σίγουρο ότι ξαναμπαίνει στο κόλπο του πρωταθλήματος.

4 λεπτά ο επιπλέον χρόνος των καθυστερήσεων συμφωνα με τον τέταρτο διαιτητή Δημήτρη Σολωμού.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Mπέλετς, Σούσιτς, Γουίλερ, Κρέσπο, Ντβάλι, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Βιγιαφάνες, Μαρκίνιος, Δώνης, Κβιλιτάϊα.
Πάγκος: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Καρώ, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Μπλουμ, Σατσιάς, Ηλία, Γκόμες, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Ντογκαλά.

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης, Μίλετιτς, Λανγκ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Κασάμα, Κακουλής, Χούπερ, Μπέζους, Μπρούνο.
Πάγκος: Παναγή, Μάθιους, Γιούστε, Μάταβς, Λοΐζου, Μπάρκερ, Παπουλής, Κίτσιος, Μπασιρού, Παναγιώτου, Ντίσκερουντ, Χαραλάμπους.

ΣΚΟΡΕΡ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γουίλερ, Κβιλιτάϊα (ΑΠΟΕΛ)    / Ψάλτης, Μπέζους, Κούσουλος, Μίλετιτς (Ομόνοια)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:         /  Λανγκ (Ομόνοια)