ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια 4-2 ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου στην Κύπρο και το εξωτερικό καλησπέρα σας από το στάδιο ΓΣΠ, όπου σε 1 περίπου ώρα θα έχουμε συνέχεια ουσιαστικά στο ελ κλάσικο της 29ης Νοεμβρίου, όπου είχαμε διακοπή λόγω ομίχλης από τον διαιτητή Δημητρίου στο 17ο λεπτό του αγώνα.  Γαλαζοκίτρινοι και πράσινοι συνεχίζουν στην κυπριακή boxing day με το ίδιο φύλλο αγώνα αλλά κάποιες υποχρεωτικές αλλαγές στο αρχικό σχήμα λόγω τραυματισμών ποδοσφαιριστών.

Η Ομόνοια να θυμίσουμε είναι στην 6η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς και με νίκη ανοίγει την απόσταση για την πρώτη εξάδα από το σημερινό της αντίπαλο. Ο ΑΠΟΕΛ είναι στην 7η θέση με 17 βαθμούς και με νίκη «πιάνει» την Ομόνοια στην 6η θέση του πίνακα.

Χορηγοί της αναμέτρησης οι Βιολογικοί καθαρισμοί Φωκαίδης με παγκύπρια εξυπηρέτηση και η Κρεαταγορά Κ.ΧΑΠΕΛΗΣ με καταστήματα σε Λυθροδόντα και εντός της Φρουταρίας Bella Fruit στον Στρόβολο στο τηλέφωνο 99155463.

Τα πρώτα λεπτά ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια στις 29 Νοεμβρίου 2021:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

1‘ Έναρξη του αγώνα.

2΄ Θολό το σκηνικό στο ΓΣΠ, λόγω ομίχλης.

4΄ Πρώτη τελική στο ματς από τον Οκριασβίλι λίγο έξω από την περιοχή του Ουζόχο, μπλόκαρε τη μπάλα ο Νιγηριανός τερματοφύλακας.

7΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Συνεργασία Τζιωνή και Παπουλή, η μπάλα κατέληξε στον Λοϊζου, το πλασέ του νεαρού πρόλαβε στη γραμμή τη μπάλα ο Σάβιτς!

Καλός ο ρυθμός στο ντέρμπι…

10΄ Σουτ του Παπουλλή, η μπάλα κόντραρε στον Καρώ.

10‘ Ορατότητα σχεδόν μηδέν… Δύσκολο να διακρίνεις ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο, λόγω της ομίχλης που “πνίγει” κυριολεκτικά το στάδιο της πρωτεύουσας.

16΄ Κίτρινη στον Γκόμεθ για φάουλ στον Οκριασβίλι.

17΄ Διακόπτεται το ματς οριστικά από τον διαιτητή Βασίλη Δημητρίου λόγω ορατότητας.

*** Το ντέρμπι ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια συνεχίζεται 26 Δεκεμβρίου (17:00) από το χρονικό σημείο της διακοπής…

Το αφεντικό της Ομόνοιας Νορβηγός Μπέργκ θα παρατάξει το τριφύλλι με 1 αλλαγή σε σχέση με τον διακοπέντα αγώνα της 29ης Νοεμβρίου.  Συγκεκριμένα φανέλα βασικού θα πάρει ο νεαρός Νικόλας Παναγιώτου αντί του Μιξ Ντίσκερουντ που αντιμετώπισε πρόβλημα υγείας τις τελευταίες μέρες.

Με 3 αλλαγές θα συνεχίσει τον αγώνα σήμερα ο ΑΠΟΕΛ με τους Θεοδώρου, Νταουσβίλι και Ντονγκαλά να παίρνουν φανέλα βασικού αντί των Καρώ, Λουντέμο και Οκριασβίλι.

21 Ο Ντογκαλά έβγαλε την κάθετη μπαλιά λουκούμι στο εφορμουντα Θεοδώρου που έκανε το πλασέ και ο Λαγκ στη προσπάθεια του να διώξει πέτυχε το αυτογκόλ.

31 Κίτρινη στον Παναγιωτου για φάουλ πάνω στον Ντογκαλά.

Με συμπληρωμένα 36 λεπτά ο ΑΠΟΕΛ είναι μπροστά στο σκορ εδώ στο ντερμπι των αιωνίων του Κυπριακου Ποδοσφαίρου.

37 Αναγκαστική αλλαγή για την Ομονοια. Σεχου εκτός την θεση του παίρνει ο Ψάλτης.

39 Γκοοολ ισοφαρίσει η Ομονοια με σκόρερ τον Παπουλη που πήρε άψογη ασιστ από τον αρχηγό Γκομεθ.

41 Σουτ του Τσιεποβιτς από το υψος της μεγάλης επανορθωτικης αποκρούει σταθερά ο Ιταλός Σκουφετ.

2 λεπτά ο χρόνος των καθυστέρησεων συμφωνα με τον τέταρτο διαιτητή της αναμέτρησης Ανδρέα Αργύρου.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΌΝΟΥ. 1-1 το σκορ ανάμεσα σε γαλαζοκιτρινους και πράσινους.

46′ Αλλαγή για την Ομονοια. Την θέση του Τσιεποβιτς πήρε ο Ζαχαρίου με τον αριθμό 20.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Ο Κβιλιταια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και την κατάλληλη στιγμη “σέρβιρε” στον Σατσια που με υποδειγματικο πλασέ εκανε το 2-1 για το ΑΠΟΕΛ εν μέσω αποθέωσης από τους χιλιάδες φίλους των γαλαζοκιτρίνων.

Ύποπτη φάση για πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ σοτ 54 με τον ρεφ Δημητρίου να πηγαίνει να δει τον τηλεοπτικό φακό.. Δείχνει πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ.

58 Ο Κβιλιταια με εύστοχο κτυπημα πέναλτι κάνει εν μέσω αποθέωσης το 3-1 για τον ΑΠΟΕΛ.

Κίτρινη κάρτα στον Ζαμπαλα για πάτημα στον Λοϊζου.

Αποβολη του Σιμο Ταραπουλουζη για έντονες διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή.

72 πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ για ανατροπή του Σατσια από τον Ουζοχο.

Ο Λεό Νατελ ψύχραιμα στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ουζοχο και τον Νηγιριανο στην άλλη γωνία και το 4-2 για τον ΑΠΟΕΛ είναι γεγονός!!!

77 Διπλή αλλαγή ο Μπεργκ. Μποτεακ αντί Λοϊζου και Κικκο αντί Ψάλτη που γίνεται αλλαγή στην αλλαγή.

82 Στο ποινολόγιο του Βασίλη Δημητρίου και ο Γιάννης Σατσιας που γκρέμισε τον Παπουλή.

7 λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων σύμφωνα με την υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή της αναμέτρησης Ανδρέα Μ. Αργυρού.  Ο ΑΠΟΕΛ είναι πολύ κοντά σε μια πολύ σημαντική για την συνέχεια του πρωταθλήματος νίκη αφού θα ανέβει στους 20 βαθμούς και θα κάνει την δική του αντεπίθεση για την επίτευξη των στόχων του.

90+2 Κίτρινη κάρτα στον Νταουσβίλι για φάουλ στον Τζιωνή. Ορθή η απόφαση του ρεφ Βασίλη Δημητρίου.

90+4 Ο Ντιαβαρά με τον αριθμό 33 πέρνει την θέση του Νατέλ που σκόραρε στο 74 λεπτό από την άσπρη βούλα κάνοντας το 4-2 για τους γαλαζοκίτρινους του Αυγουστή.

Πελώριας σημασίας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με το αγγλικό σκόρ 4-2 της Ομόνοιας στο ελ κλάσικο και πλέον θα έχει άλλη δυναμική ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες για την προσοχή σας καθόλη την διάρκεια του αγώνα. ΚΑΛΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ με υγεία σε όλους και όλες!!!

Ενδεκάδες: Θα γίνει updated μόλις μάθουμε από τα social media των δύο αιωνίων τις σημερινές ενδεκάδες…

ΑΠΟΕΛ:  Σκουφέτ, Τσεμπάκ, Καρώ (17′ Θεοδώρου), Βινίσιους, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Λουντέμο (17′ Νταουσβίλι), Σατσιάς, Οκριασβίλι (17′ Ντονγκαλά), Νατέλ, Κβιλιτάια.
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Τσιλιγκίρης, Νταουσβίλι, Εφραίμ, Κατσαντώνης, Θεοδώρου, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Ντονγκαλά, Ντανίλο.

Ομόνοια: Ουζόχο, Λέτσιακς, Σέχου, Λανγκ, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Μιξ, Τζιωνής, Λοϊζου, Παπουλής, Τσιέποβιτς
Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Κίκο, Ψάλτης, Παναγιώτου, Ασημένος, Χαραλάμπους, Μποτεάκ, Ατιέμγουεν, Ζαχαρίου, Ντούρις, Κακουλλής.

Κίτρινες:   Ζαμπαλα, Ντονγκαλα /16′ Γκόμεθ, Παναγιωτου, Ουζοχο

Τέλος να θυμίσουμε και τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων που βρίσκονται στο όριο των καρτών και εαν αντικρίσουν κίτρινη σήμερα θα χάσουν ένα εκ των επόμενων αγώνων της ομάδας τους.

ΑΠΟΕΛ: Βινίσιους, Θεοδώρου, Ζαμπάλα, Λουντέμο, Σατσιάς, Ντανίλο, Ντογκαλά, Κβιλιτάια (2), Οκριασβίλι (5)
ΟΜΟΝΟΙΑ: Λέζιακς, Τζιωνής, Τσιέποβιτς (2)

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Lopes Martins Tiago Bruno
AVAR: Λαζάρου Ιωάννης