ΑΠΟΕΛ-ΠΑΦΟΣ FC 0-0 ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την Πάφος FC στο στάδιο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής μέρας της  φάσης των πλέι οφ σε μια κομβικής σημασίας αναμέτρηση.

Οι μεν γαλαζοκίτρινοι θέλουν τη νίκη για να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +6, αφήνοντας ακόμα πιο πίσω του φιλοξενούμενους, οι οποίοι με την σειρά τους θέλουν τους τρεις βαθμούς για να παραμείνουν σε τροχιά «Ευρώπαϊκού εισιτηρίου»…

** Το ζωντανό ρεπορτάζ ανανεώνεται συνεχώς (δεν χρειάζεται refresh)!!

TO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

Σέντρα στις 19:00

19:08 Στην σέντρα η φιλοξενούμενη ομάδα της Πάφου που πήρε την εστία μπροστά από το νότιο πέταλo.

3′ Απειλεί με το καλημέρα στην αναμέτρηση η Πάφος FC. Ο Μπρούνο (Νο.27) έφυγε πίσω από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ, αλλά τον πρόλαβε ο Μπέλετς πριν γίνει επικίνδυνος ο Βραζιλιάνος άσος των Πάφιων.

Να θυμίσουμε εδώ ότι ο αγώνας άργησε να ξεκινήσει λόγω των καπνογόνων και του πορτοκαλί σύννεφου που σχηματίστηκε στην ατμόσφαιρα πάνω από το ΓΣΠ από το άναμμα πυρσών από τους οπαδούς του ΑΠΟΕΛ.

15′ Το σουτ του Ντάλσιο έφυγε πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Καμία ανησυχία για τον Κροάτη πορτιέρο της Πάφου Ίβουσιτς.

-18′ Πτώση του Κβιλιτάϊα εντός περιοχής του Ίβουσιτς, διαμαρτυρίες για πέναλτι, όμως το σημαιάκι του βοηθού είναι σηκωμένο για οφσάιντ (ορθή απόφαση του επόπτη γραμμών).

19′ Ευκαιρία για την Πάφο. Ο Ζάϊρο μπήκε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ από δεξιά, έκανε το σουτ αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε την μπάλα σε κόρνερ.
21′ Απαντά με ευκαιρία ο ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνεζ από καλή θέση έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Με αυτά και μ’ αυτά και με 27 λεπτά συμπληρωμένα η λευκή ισοπαλία 0-0 σφραγίζει τις προσπάθειες των 22 μονομάχων εντός του αγωνιστικού χώρου του ΓΣΠ. Μικροδιακοπή για τραυματισμό παίκτη της παφιακής ομάδας.

-31′ Σέντρα του Ζάιρο από δεξιά, ο Φεράρι έβαλε το πόδι, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στην πάνω μεριά των δικτύων του Μπέλετς σε κόρνερ για τους άσπρους (σήμερα) της Πάφου.

43′ Κεφαλιά του Κβιλιτάια στα χέρια του Ίβουσιτς.
44′ Ο Κβιλιτάια προτίμησε να μην πασάρει στον Δώνη, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πήγε στα χέρια του Ίβουσιτς.

1 λεπτός ο έξτρα χρόνος σύμφωνα με τον Θωμά Χατζηβασιλείου (4ος ρεφ).

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-0

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

46′ Δυο αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ με την επανέναρξη. Μακέντα και Μαρκίνιος στις θέσεις Δώνη και Νταουσβίλι αντίστοιχα.

Θέλει να δώσει περισσότερη ταχύτητα στην μεσοεπιθετική του γραμμή ο Σέρβος τεχνικός του ΑΠΟΕΛ.

56′ Καλή προυπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ από τα αριστερά με έξοχη πάσα του Μαρκίνιος στον αμαρκάριστο Σαρφό ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Ίβουσιτς.

Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα την δέχεται αδιαμαρτύρητα ο Σούσιτς (Νο.16) για τράβηγμα σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή.

65′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Γύρισμα του Μακέντα στον Μαρκίνιος, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου στην κίνηση έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
67′ Νέα ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους που με την πάροδο του χρόνου ανεβάζουν στροφές στην προσπάθεια τους να φθάσουν στο γκολ.

Ο Παλάσιος σαν απομηχανής Θεός προ του εφορμούντα στην μικρή περιοχή Κβιλιτάια έδιωξε μακριά την μπάλα.

Κι ενώ μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο του παιχνιδιού που είναι χωρίς σκορ στο άγονο 0-0.

79′ Νέα αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Εντός ο Εντονγκαλά που πέρνει την θέση του Ντάλσιο.

*Ο Μπέργκ συνήθως αργεί πολύ να πραγματοποιήσει κάποια αλλαγή στην αρχική του ενδεκάδα.

2 λεπτά ο επιπλέον χρόνος των καθυστερήσεων (πολύ λίγος κατά την άποψη μας με βάση το πόσα λεπτά παιχνιδιού παίχθηκαν στην επανάληψη)….Επρεπε να ήταν τουλάχιστον 5 λεπτά.

90+ Αλλαγή για την Πάφο ο Μπεσάρτ στην θέση του Τάνκοβιτς.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ που βρίσκει τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν ένθεν και ένθεν να σκοράρουν και να πέρνουν από 1 βαθμό στην προσπάθεια τους για επίτευξη των στόχων τους.

Ο ΑΠΟΕΛ μετά το αποψινό αποτέλεσμα πάει στους 61 βαθμούς συγκομιδή και στο +4 από την δεύτερη ΑΕΚ που αγωνίζεται την Δευτέρα με τον Άρη στη Λεμεσό.

Στον αντίποδα η ομάδα της Πάφου πάει στους 52 βαθμούς ούσα στην 4η θέση της βαθμολογίας και στο -2 πλέον από τον τρίτο Άρη.

Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά φίλοι και φίλες της Sportive24 για την προσοχή σας καθόλη την διάρκεια του αγώνα. Να έχετε ένα όμορφο Σαββατοκυρίακο.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ (Β. Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Φεράρι, Καρώ, Κρέσπο, Σούσιτς, Νταουσβίλι, Σαρφό, Ντάλσιο, Βιγιαφάνεζ, Δώνης, Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Μ.Ηλία, Μαρκίνιος, Τζιάμα, Εντονγκαλά, Μακέντα.

Πάφος (Χ. Μπεργκ):  Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο, Ζάϊρο, Δημητρίου, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Μπάϊριτς
Στον πάγκο: Αντός, Μάχροβιτς, Μπετανκόρ, Ικόκο, Μπεσάρτ, Χέσταντ,  Ζουνίνιο, Μιχαήλ, Ναμέ, Ταβάρες.

Κίτρινες: Σούσιτς, Κβιλιτάϊα (ΑΠΟΕΛ)

Κόκκινες:  ……..

Θεατές: 9.000 περίπου

Διαιτητής: Melero Lopez Mario