Νίκη με Γαλλική σφραγίδα η Μίλαν!!

Η Μίλαν ήταν η μεγάλη νικήτρια στο Σαββατιάτικο (5/2) ντέρμπι με την Ίντερ, όπου με ανατροπή στο σκόρ κατάφερε να κερδίσει με 2-1 στο «Τζιουζέπε Μεάτσα» με πρωταγωνιστή τον Γάλλο φορ Ολιβιέ Ζιρού.

Οι γηπεδούχοι πιο επιθετικοί στο πρώτο ημίχρονο πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Ιβάν Πέρισιτς στο 38′ με ωραίο πλασέ για τους πρωταθλητές Ιταλίας, αλλά ο Γάλλος φορ το πήρε προσωπικά και βρήκε δίχτυα δυο φορές μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Ισοφάρισε αρχικά στο 75′ και πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 79′, με τους «ροσονέρι» να φτάνουν τους 52 βαθμούς στη 2η θέση και είναι στο -1 από τους «νερατζούρι», που έχουν όμως αγώνα λιγότερο.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Σάββατο (5/2)

Ρόμα – Τζένοα 0-0

Ίντερ – Μίλαν 1-2 (38′ Πέρισιτς – 75′, 79′ Ζιρού)

Φιορεντίνα – Λάτσιο 0-3 (52′ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 70′ Ιμόμπιλε, 81′ αυτ. Μπιράγκι)