ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ-ΑΠΟΕΛ 1-3 ΤΕΛΙΚΟ

Καλησπέρα σας φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου από το στάδιο Αμμόχωστος-Επιστροφή όπου οι ερυθρόλευκοι και οι γαλαζοκίτρινοι αναμετρώνται σε μια δυνατή μονομαχία με φόντο τους τρείς βαθμούς της νίκης.

1‘ Κεφαλιά του Μάγκλιτσα, η μπάλα φεύγει άουτ. Ζήτησε κόρνερ ο φορ του ΑΠΟΕΛ.

3′ Κεφαλιά του Φελίπε στα χέρια του Μπέλετς.
7′ Κίτρινη κάρτα στον Λέουκο για φάουλ στον Σατσιά.

12‘ Κίτρινη κάρτα στον Άδωνη.

17‘ Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ, με βαθιά μπαλιά στον Μάγκλιτσα ο οποίος προσπάθησε να πλασάρει τον Μελίσσα, όμως ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας απομάκρυνε. Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τον επιθετικό των γαλαζοκιτρίνων (ορθώς ο ρεφ δεν υπέδειξε την εσχάτη των ποινών).

20‘ Σουτ του Ντορεγκαράι από δύσκολη γωνία, μπλοκάρει εύκολα ο Μπέλετς.

27‘ Κίτρινη κάρτα στον Σατσιά για δυνατό φάουλ στον Τσίκο.

36′ ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 0-1! Ο Μπλουμ! Ο Γερμανός πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα. Δημιουργός ο Σατσιάς!

38′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Μαρκίνιος με πολύ ωραία κίνηση και ωραίο τελείωμα από το ημικύκλιο της περιοχής, «γράφει» το 2-0!

39‘ Κίτρινη κάρτα στον Φράγκο, χάνει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια της Νέας Σαλαμίνας.

43‘ Πρόβλημα με τον Σαρφό που είναι για κάποια λεπτά στο έδαφος. Σηκώθηκε ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ, συνεχίζει τον αγώνα.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

47′ ΓΚΟΛ. 2-1. Μειώνει η Nεα Σαλαμίνα. Ο Φελίπε με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Μπέλετς.

51′ Κίτρινη κάρτα στον Ντβάλι.

65′ Κίτρινη κάρτα ο Κρέσπο.

77‘ Καρώ στη θέση του Μαρκίνιος και πάει με πεντάδα στην άμυνα ο ΑΠΟΕΛ.

83‘ Σέντρα του Τιάγκο, η μπάλα πέρασε παράλληλα, δεν πρόλαβε ο Ντορεγκαράι να μπει στη φάση.

87‘ Διπλή αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα, με τον Πουρσαϊτίδη να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του για τα τελευταία λεπτά, βάζοντας Μποτεάκ και Κουμούρη στη θέση των Λέουκο και Ντιακιτέ.

90′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Σαρφό, ο Κονσταντίνοφ πιάνει την κεφαλιά και δίνει ξανά προβάδισμα ασφαλείας.

90‘ Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων εδώ στο στάδιο Αμμόχωστος.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Πουρσαϊτίδης): Μελίσας, Άδωνη, Μπάνζα, Μάντζεκ, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Οφόρι, Φελίπε, Ντιακιτέ.
Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Μιγκελίτο, Λιμπομπέ, Κουμούρης, Καρλίτος, Μποτεάκ, Νικολάου, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φιακάς, Σάντος.

ΑΠΟΕΛ (Β. Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Ντβάλι, Μάγκλιτσα, Κρέσπο, Σούσιτς, Μπλουμ, Σατσιάς, Μακρίνιος, Σαρφό, Κωνσταντίνοφ, Ντογκαλά.
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Καρώ, Ντουμπραβάνου, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Μούγιανιτς, Πολυκάρπου, Ντίας.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης