ΟΜΟΝΟΙΑ-ΑΠΟΕΛ 1-0 ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Το Live της αναμέτρησης ΕΔΩ:  (Το κείμενο ανανεώνεται συνεχώς δεν χρειάζεται refresh).

18:30 Στη σέντρα η τυπικά γηπεδουχος ομάδα της Ομόνοιας που σήμερα αγωνίζεται με λευκές στολές.

Πέσιμο του Ασάντε στην περιοχή, η φάση εξετάστηκε και από το VAR και το παιχνίδι συνεχίζεται σύμφωνα με τον ρεφ της αναμέτρησης Λούκα Σωτηρίου.

7′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια 1-0!!! Ο Ασαντέ σκόραρε με το κεφάλι, όμως σφυρίχτηκε οφσάιντ. Και αυτή η φάση ελέγχεται από το VAR. Θα μετρήσει το γκολ σύμφωνα με την τελική ετυμηγορία του Λ. Σωτηρίου (σωστή η απόφαση κατά την άποψη μας).

19‘ Μεγάλη ευκαρία για την Ομόνοια! Ο Τιάγκο έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

30′ Αβίαστο λάθος του Μερκή εκμεταλλεύεται ο Γκόμεθ που έκανε το κεραυνοβόλο σουτ ο Ουζόχο στη σωστή θέση είπε όχι στον παίκτη των πρασίνων….

Κίτρινη κάρτα στον αρχηγό της Ομόνοιας Γκόμεθ για φάουλ πάνω στον Κατσαντώνη.

33′ Δυνατό σουτ του Κατσαντώνη η μπάλα φεύγει λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο.

42′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια! Σε ανατροπή του Τιάγκο από τον Ανουάρ.

43 Την εσχάτη των ποινών εκτελεί ο Παπουλής που στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία του ΑΠΟΕΛ κι έτσι παραμένει το 1-0 για το τριφύλλι.

45+2 Λήξη ημιχρόνου εδώ στο ΓΣΠ με την Ομόνοια να είναι μπροστά στο σκορ από το γκολ του Έρνστ Ασάντε με δυνατή κεφαλιά από το 7ο λεπτό. Προηγήθηκε συστημένη σέντρα του πολύ καλού και σήμερα Λέζιακς.

Τα στατιστικά του Α’ Ημιχρόνου όπου φαίνεται ξεκάθαρα ότι η Ομόνοια είναι η ομάδα με τις περισσότερες τελικές προσπάθειες 5 στο σύνολο με 1 γκολ και 1 χαμένο πέναλτι από τον Φ.Παπουλή…

19:31 Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου με τον ΑΠΟΕΛ στη σέντρα.

50′ Κίτρινη κάρτα για αντικανονικό παίξιμο στον Λέζιακς.

54‘ Τριπλή ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Λέζιακς έβγαλε την σέντρα, η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα, διώχνει ενστικτωδώς Ουζόχο, στην επιστροφή σουτάρει ο Τιάγκο, διώχνει πάλι ο Ουζόχο, στην επιστροφή πάλι ο Παπουλής, η μπάλα κοντράρει τον Ζαμπάλα και πάει κόρνερ για την Ομόνοια….

62′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Έγινε η κάθετη μπαλιά από τον Κούσουλο στον Ασάντε, αυτός γύρισε στον Τζιωνή, όμως ο νεαρός δεν τα κατάφερε να βρει σωστά τη μπάλα και χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια.

65′  Κίτρινη κάρτα στον Χούμποτσαν για δυνατό φάουλ στον Τόμας Ντε Βινσέντι.

70′ Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Λουντέμο εκτός αγωνιστικού χώρου ο Ανουάρ.

81′ Δεύτερη αλλαγή για τους γαλαζοκίτρινους.  Εντός αγώνα ο Ντονγκαλά εκτός ο Βινίσιους.

83′ Ο Παπουλής έδωσε στον Τζιωνή που έκανε το σουτ, όμως το τελείωμα του ήταν άστοχο.

86′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ στην προσπάθεια του να φέρει το παιχνίδι στα ίσα….Εντός αγώνα ο Μπεν Σαχάρ και ο νεαρός Σατσιάς.  Εκτός αγώνα οι Κατσαντώνης και Ντε Βινσέντι.

3 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων που υπέδειξε ο τέταρτος διαιτητής Αναστάσης Αναστάση…

90+2 Κίτρινη κάρτα για τον Άγγλο επιθετικό του ΑΠΟΕΛ Γκάρνερ που είναι στο όριο και θα έχει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων για την ομάδα του.

90+4 Πρώτη και μοναδική αλλαγή για το τριφύλλι εντός ο Ντούρις εκτός ο χρυσός σκόρερ του ντέρμπι αιωνίων Ασάντε.

ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ. ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΟΜΟΝΟΙΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΠΟΕΛ ΜΕ 1-0 ΧΑΡΙΣ ΣΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΣΑΝΤΕ ΣΤΟ 7′ ΛΕΠΤΟ. Η Ομόνοια με την νίκη αυτή πάει στους 56 βαθμούς και τερματίζει μόνη πρώτη στην βαθμολογία ανεξαρτήτως των αυριανών αποτελεσμάτων των υπολοίπων μνηστήρων του φετινού τίτλου….

Ενδεκάδες:

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Τζιωνής, Ασάντε, Παπουλής.

Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Λανγκ, Γκόμες, Λοϊζου, Μποτεάκ, Ντούρις, Τσέποβιτς, Κακουλλής

ΑΠΟΕΛ (Σ. Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Βινίσιους (81′ Ντονγκαλά), Ντε Βινσέντι, Ανουάρ (70′ Λουντέμο), Κατσαντώνης, Ζαχίντ, Κλωναρίδης, Μερκής, Ζαμπάλα, Γκάρνερ, Σιέλης.

Στον πάγκο: Σίλβα, Σάντος, Ζόρζε, Λουντέμο, Σαχάρ, Σατσιάς, Γαβριήλ, Γουίλερ, Ντονγκαλά

Κίτρινες: Γκόμεθ, Λέζιακς, Χούμποτσαν, Λούφτνερ (ΟΜΟΝΟΙΑ)  / Γκάρνερ  (ΑΠΟΕΛ)