ΟΜΟΝΟΙΑ-ΝΤΙΝΑΜΟ Ζ. 0-1 ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Με στόχο την ανατροπή του 2-0 από το Ζάγκρεμπ και την πρόκριση της στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League αντιμετωπίζει απόψε η Ομόνοια Λευκωσίας στο Στάδιο ΓΣΠ την Κροατική Ντιναμό.

Το live της αναμέτρησης:

8″ Mπήκε δυνατά στον αγώνα το τριφύλλι με σκοπό ασφαλώς το γρήγορο γκολ που θα δώσει σίγουρα άλλη ψυχολογία στην ομάδα.

16΄ Τελική προσπάθεια με Γκόμεθ η Ομόνοια- Δυνατό αριστερό σουτ εκτός περιοχής, σε ετοιμότητα ο διεθνής κήπερ των Κροατών Λιβάκοβιτς.

16΄ Κίτρινη στον Γκόμεθ για φάουλ (ορθή).

22΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ, ο έμπειρος Λιβάκοβιτς μπλοκάρει σταθερά.

28΄ Cooling break από τον ρεφ του αγώνα Νίμπεργκ.

29′ Σπουδαία ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Λέζιακς ντρίμπλαρε τους Κροάτες, μπήκε στην περιοχή, πήγε να βρει συμπαίκτη αλλά ήταν έτοιμος ο κίπερ. Κερδίζει κόρνερ!

31′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Ντιναμό που εκτελεί ο Όρσιτς απευθείας. Εύκολα ο Φαμπιάνο

35′ Ο Τζιωνής κάνει τη σέντρα στην περιοχή, δεν ήταν κανείς, συνεχίζεται η φάση και κόρνερ για τους πράσινους

35′ Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Λαουρίτσεν κάνει άστοχη κεφαλιά

39′ Ο Λοίζου δίνει στην Τζιωνή ο οποίος σουτάρει και κερδίζει κόρνερ!

40′ Δεύτερο κόρνερ για την Ομόνοια, φεύγει η μπάλα

40′ Ο Λοίζου σουτάρει στην περιοχή, μπλοκάρει ο Μίσιτς!

43′ Σουτάρει ο Τσέποβιτς εκτός περιοχής, η μπάλα πάει έξω

45′ Ο Όρσιτς σουτάρει από μακριά, σε κόρνερ βγάζει  δύσκολα ο Φαμπιάνο

45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων σύμφωνα με την υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή.

Τέλος Α’ ημιχρόνου

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο εδω στο στάδιο Γ.Σ.Π.

48′ Λάθος του Λοίζου, κερδίζει ο Όρσιτς, κάνει το σουτ, κόρνερ το ώφελος για την ομάδα Νταμίρ Κρζνάρ.

49′ Εκτελείται το κόρνερ, ανάποδο ψαλιδάκι από τον επιθετικό της Ντιναμό, μόλις έξω η μπάλα

52′ Μπήκε δυναμικά η Ντιναμό προσπαθεί να σκοράρει και να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση νωρίς νωρίς στην επανάληψη….

52′ Ο Όρσιτς σουτάρει, κερδίζει κόρνερ

53′ Κίτρινη στον Τεόφιλ

55′ Παρατηρήσεις του διαιτητή στον Χένινγκ Μπεργκ για συνεχείς διαμαρτυρίες του Νορβηγού προπονητή της Ομόνοιας.

57′ Τραυματισμός Γιάκιτς, προσωρινή διακοπή στην αναμέτρηση.

65′ Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι για την φιλοξενούμενη ομάδα της Ντιναμό Ζ. Εντός αγώνα ο Μενάλο (Νο.70) στην θέση του Όρσις.

76” Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια εντός αγώνα οι Παπουλής, Ντούρις και Κακουλλής σε μια προσπάθεια του Μπέργκ να φρεσκάρει ουσιαστικά την επιθετική γραμμή των πρασίνων για να φτάσουν σε ένα γκολ στα αμέσως επόμενα λεπτά….Εκτός αγώνα οι Μποτεάκ, Λοϊζου και Μαρίνος Τζιωνής.

78′ Γκοοοοοολ για την Ντιναμό του Ζάγκρεμπ. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μίσιτς Μενάλο η χρυσή αλλαγή των Κροατών με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Φαμπιάνο και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους που σφραγίζουν ουσιαστικά και την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ….

85′ Kίτρινη κάρτα στον Μπρούνο Πέτκοβιτς για δυνατό φάουλ σε παίκτη της Ομόνοιας.

Όλα έχουν πλέον κριθεί εδώ στο στάδιο ΓΣΠ με την Ντιναμό να πέρνει ουσιαστικά το ζητούμενο που είναι η πρόκριση με δεύτερη νίκη όπως φαίνεται αν δεν αλλάξει κάτι στο τελευταίο 5λεπτο του αγώνα…

87′ Ο Ψάλτης με τον αριθμό 2 μπαίνει στον αγώνα στην θέση του νεοφερμένου Μιγκέλ Ντίρκερουντ που είχε καλή απόδοση στον σημερινό αγώνα.

88′ Διπλή αλλαγή για να κερδίσει χρόνο πραγματοποιεί και το αφεντικό της Ντιναμό Damir Krznar ρίχνει στον αγώνα τους Πέριτς και Τζακόβ στις θέσεις των Ιβανούσετς και Κάθριν.

Τριπλό σφύριγμα από τον Σουηδό ρέφ Glenn Nyberg που βρίσκει τους παίκτες της Ντιναμό να πανηγυρίζουν έξαλλα την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.  Όλα κρίθηκαν κατά την άποψη μου από τον πρώτο αγώνα αν και στο ποδόσφαιρο ποτέ μην λές ποτέ!!!

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Σέχου, Ντίσκερουντ, Γκόμεθ, Λοίζου, Μποτεάκ, Τζιωνής, Τσέποβιτς

Στον πάγκο: Παναγή, Χοράτσκα, Ψάλτης, Παπουλής, Ντούρις, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Σάββα, Κακουλλής, Ευαγγέλου

Ντινάμο: Λιβάκοβιτς, Μουμπάντζιε, Λαουρίτσε, Θέοφιλ-Κάθριν, Ριστόφσκι, Γιάκιτς, Όρσιτς, Μάιερ, Μίσιτς, Ιβάνουσετς, Πέτκοβιτς.

Στον πάγκο: Ζάγκορατς, Χόρκας, Γκόγιακ, Γαβράνοβιτς, Καστράτι, Σουτάλο, Φράνιτς, Πέριτς, Μενάλο, Σπίκιτς, Κοπ, Βασίλ

Κίτρινες: Γκόμεθ (Ομόνοια)  / Θεόφιλ-Κάθριν (Ντιναμό)