Πρώτη ιστορική νίκη για την Ομόνοια στους ομίλους

H Πρώτη ιστορική νίκη για την Ομόνοια στους ομίλους ήρθε σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τις ευκαιρίες τους και να χάνουν σημαντικές φάσεις, η Ομόνοια τελικά ήταν η ομάδα πήρε την πρώτη της νίκη παρόλο που την ήθελε ο ΠΑΟΚ περισσότερο.

Η Ομόνοια προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Ανδρόνικο Κακουλλή και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 39′ με τον Τζώλη. Ο Γιόρντι Γκόμεθ σημείωσε το 2-1 στο 84ο λεπτό, με πέναλτι απο την ανατροπή του Ελ-Καντουρί στον Λοϊζου.

Επίσης, αυτή η νίκη σημαίνει πολλά απο θέμα ψυχολογίας για τους πράσινους, καθώς έσπασε το σερί των 9 παιχνιδιών που έμεινε χωρίς νίκη σε Ευρώπη και πρωτάθλημα καθώς θα βάλει και στα ταμεία της  570.000 χιλιάδες.

MVP της Sportive24: Τόμας Χούμποτσαν

Εξίσου σημαντικό, είναι να αναφερθεί οτι με αυτή την νίκη, ανέβηκε η χώρα μας στην βαθμολογία της UEFA στην 14η θέση αφήνοντας την Δανία στην 15η θέση.