ΚΥΠΡΟΣ-ΣΛΟΒΕΝΙΑ 1-0 (live)

Καλησπέρα σας φίλοι και φίλες της SPORTIVE24 στην Κύπρο και το εξωτερικό. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα της Εθνικής μας ομάδας τρίτο στη σειρά απέναντι στην Σλοβενία.

Στόχος είναι η πρώτη νίκη με τον Νίκο Κωστένογλου στον πάγκο μας.

Α’ ημίχρονο:
19:01′ Εναρξη του αγώνα
5′ Προσπαθεί να ελέγξει τον αγώνα η Σλοβενία, χωρίς να απειλεί το τέρμα της Εθνικής μας.
6′ Άστοχη κεφαλιά από Bajric
16′ Άστοχη κεφαλιά από τον Παπουλλή.
17΄ Άστοχο σουτ εκτός περιοχής από τον Kurtic
20′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Κύπρο το οποίο, όμως, δεν αξιοποιήθηκε αφού ήταν άστοχο.
22′ Καλή προσπάθεια για την Κύπρο, δεν μπόρεσε ο Παπουλλής ο οποίος προσπάθησε να μπει στην περιοχή, όμως, τον σταμάτησαν οι αμυντικοί της Σλοβενίας.
25′ Μέτριο θέαμα χωρίς οι δύο ομάδες να χάνουν την μεγάλη ευκαιρία μέχρι στιγμής…
31′ Ανεβάζει στροφές το αντιπροσωπευτικο μας συγκρότημα…
34′ Δυνατό σουτ από τον Αρτυματά η μπάλα καταλήγει έξω.
36′ Κατεβάζει τα ρολά του ο κήπερ μας Νεόφυτος Μιχαήλ που διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ, μετά του δυνατό σουτ του Kurtic.
37′ Κίτρινη στον Ίλιτς για κτύπημα με το χέρι στον Νικόλα Ιωάννου.
41′ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για την Εθνική μας ομάδα. Πάσα του Πιέρου Σωτηρίου στον Παπουλή που έδωσε την ασίστ στον Ιωάννη Πίττα που με περίτεχνη ενέργεια φέρνοντας την μπάλα από το δεξί στο αριστερό πόδι κεραυνοβολεί την εστία των Σλοβένων και το 1-0 είναι πλέον γεγονός!!!
2 λεπτά οι καθυστερήσεις για το πρώτο ημίχρονο σύμφωνα με την υπόδειξη του 4ου ρεφ της αναμέτρησης….

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Πάμε στα αποδυτήρια με το υπέρ μας 1-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

49΄ Δυνατό σουτ στο οριζόντιο δοκάρι από τον Πιέρο Σωτηρίου, αλλά ως μη γενόμενη η φάση, αφού ήταν ήταν σε θέση οφσάιντ ο επιθετικός της Βουλγαρικής Λουντογκόρετς.
51΄ Ευκαιρία με τον Φώτη Παπουλή κάνει φτερά, αφού δεν ήταν καλό το σουτ του Κυπροποιημένου άσου και μπλόκαρε τη μπάλα ο Οblak.
Παγώνει τον ρυθμό η Εθνική μας που κρατά γερά το υπέρ της προβάδισμα με το γκολ του Ιωάννη Πίττα.
63′ Διαμαρτυρίες των διεθνών για πέναλτι για παράβαση με το χέρι. Αντίθετη άποψη έχει ο διαιτητής. Δεν έχει VAR στον αγώνα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:
Κύπρος: Μιχαήλ, Αντωνίου, Σωτηρίου, Κούσουλος, Λαϊφης, Ιωάννου, Πίττας, Κάστανος, Αρτυματάς, Παπουλής, Πιέρος.
Αναπληρωματικοί: Παναγή, Παρασκευάς, Ψάλτης, Ανδρέου, Θ. Ιωάννου, Γκόγκιτς, Χάμπος, Ηλία, Αβραάμ, Ρουσιάς, Λοϊζου, Τζιωνής.
Σλοβενία: Oblak, Stojanovic, Blazic, Bajric, Balkovec, Kurtic, Bijol. Lovric, Zajo, Ilicic, Kramer οι έντεκα των Σλοβένων
Αναπληρωματικοί: Βelec, Frelih, Skubic, Kouter, Vuckic, Jokic, Bohar, Stankovic,Jurcevic, Zahovic, Crnigoj, Vetrih

Διαιτητής: Andreas Ekberg

1ος βοηθός: Mehmet Culum

2oς βοηθός: Stefan Hallberg

4oς διαιτητής: Kristoffer Karlsson