Ξύπνησε έγκαιρα από τον λήθαργο του πρώτου 45λεπτου…

Νίκη με ανατροπή 3-1 επί του Βόλου πήρε ο ΠΑΟΚ, στην άδεια Τούμπα, την Κυριακή (10/01), στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.  Οι «ασπρόμαυροι» ήταν πολύ κακοί στα πρώτα 45 λεπτά, ωστόσο αλλάξαν εντελώς την εικόνα τους στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να επικρατήσουν της ομάδας της Μαγνησίας.

Από την πλευρά τους, οι Θεσσαλοί έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, με τις αντεπιθέσεις τους να κάνουν ζημιές στον «Δικέφαλο του Βορρά. Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι στο 41’ σε μαρκάρισμα του Ίνγκασον πάνω στον Περέα, ενώ διαμαρτυρήθηκαν για αποβολή του Βιεϊρίνια στο 51’ για εκτός φάσης χτύπημα στον πρωταγωνιστή και πάλι Περέα.

Η είσοδος του Ελ Καντουρί άλλαξε τις ισορροπίες:

Καλύτερα και με μεγαλύτερη διάθεση μπήκε στο παιχνίδι ο ΝΠΣ Βόλος, εν αντιθέσει με τον ΠΑΟΚ, ο οποίος μπήκε κάπως νωθρά στην αναμέτρηση. Οι Θεσσαλοί ήταν απειλητικοί στα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 11’ με τον Κιάκο, που μετά τις κόντρες στο σουτ του Περέα, σούταρε μέσα από την περιοχή, στέλνοντας έτσι τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα, οι «κυανέρυθροι» είχαν μεγάλη διπλή ευκαιρία σε μία φάση, όμως ο Πασχαλάκης έσωσε τους «ασπρόμαυρους» από το 0-2. Ο Δουβίκας σούταρε αρχικά, ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Ρενάτο Σάντος, εκείνος δοκίμασε το σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης τελικά μπλόκαρε.

Στο 28’, ο Τζήλος δίχως σκέψη υπέδειξε πέναλτι σε βάρος του Ρίενστρα για χέρι και η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε σε 1-1 με τον Σβαμπ, ο οποίος εκτέλεσε στα αριστερά της εστίας του Κλέιμαν, που διάλεξε τη λάθος γωνία. Στο 41’, ο Βόλος θα μπορούσε να κερδίσει και εκείνος πέναλτι, αλλά ο Λαρισαίος ρέφερι αρνήθηκε τη παράβαση στο μαρκάρισμα του Ίνγκασον με τα πόδια πάνω στον Περέα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Ελ Καντουρί και παράλληλα η έξοδος του Έσιτι άλλαξε τις ισορροπίες της αναμέτρησης, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να βγάζει ένα πολύ καλό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας. Βέβαια, στο 51’ τα δεδομένα θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει, αν ο Βιεϊρίνια έπαιρνε δεύτερη κίτρινη κάρτα για το εκτός φάσης χτύπημά του στον Περέα. Από εκεί και πέρα οι «ασπρόμαυροι» έψαξαν με προσμονή το γκολ, το οποίο βρήκαν στο 66’ με τον Ίνγκασον. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σφιντέρσκι έπιασε τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, με τον Ισλανδό να σκοράρει με το κεφάλι για το 2-1.

Έκτοτε, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία κυριάρχησε στο γήπεδο, δημιουργώντας αρκετές φάσεις για ένα τρίτο γκολ που θα τελείωνε την υπόθεση νίκη. Ο θετικός Κρμεντσίκ είχε τις ευκαιρίες του για να πετ’υχει το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, κάτι το οποίο κατάφερε στο 90’. Ο Τσέχος φορ βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν και τον νίκησε για το 3-1, παρότι ο γκολκίπερ του Βόλου βρήκε τη μπάλα.

Έτσι, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε την ανατροπή και διατηρήθηκε στη τρίτη θέση του πρωταθλήματος με 31 βαθμούς, ενώ ο ΝΠΣ Βόλος έμεινε στην έκτη θέση με 19 πόντους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζήλος (Λάρισας), με βοηθούς τους Κωσταρά (Αιτ/νιας) και Χριστακόγλου (Χαλκιδικής). Τέταρτος ήταν ο Μαλουτάς (Ημαθίας).

Στο VAR βρέθηκε ο Μανούχος, ενώ AVAR ήταν ο Μπαλτάς (Αχαΐας).

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Περέιρα (46’ Βιεϊρίνια), Εσίτι (46’ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Ουάρντα (85’ Αουγκούστο), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (78’ Μουργκ), Σφιντέρσκι (67’ Κρμέντσικ).

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Σάντσες, Μήτογλου, Γκρίλο (86’ Ντεντάκης), Ριένστρα, Κιάκος (67’ Μαρτίνες), Ρενάτο, Μπαρτόλο, Δουβίκας, Περέα (64’ Νίνης).

Πηγή: a-sports.gr