LIVE: ΑΠΟΕΛ – Νέα Σαλαμίνα 3-0 ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται τη Νέα Σαλαμίνα στο ΓΣΠ (19:00), στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και τελευταίας της κανονικής περιόδου του εφετινού μαραθωνίου.

Την νίκη για να παραμείνουν στο ρετιρέ της βαθμολογίας θέλουν οι γαλαζοκίτρινοι, ενώ οι ερυθρόλευκοι θέλουν τους τρεις βαθμούς για να μπουν στο πρώτο γκρουπ του πρωταθλήματος.

7 χιλιάδες οι φίλοι των γαλαζοκιτρίνων είναι αυτή την ώρα στις εξέδρες του σταδίου ΓΣΠ, ενώ 200 περίπου  φίλοι της Νεας Σαλαμίνας είναι στο βόρειο πέταλο του σταδίου.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ (Β. Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Ντβάλι, Καρώ, Σούσιτς, Φεράρι, Κονσταντίνοφ (46′ Ντάλσιο), Σαρφό, Βιγιαφάνεζ, Κβιλιτάϊα (Α), Δώνης, Μακέντα.
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Νταουσβίλι, Τσεπάκ, Κρέσπο, Σατσιάς, Ηλία, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Γιαννάκου, Ντογκαλά, Ντζιάλμα.

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Μαλεκκίδης, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο, Τσίκο, Μάντζιεκ (Α), Καρλίτος, Μποτεάκ, Ντορεγκαράι Λέουκο.
Στον πάγκο: Κίσσας, Σεργίου, Κατσικάς, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Σαλαλίχι, Φράγκος, Νικολάου, Μαργκάσα, Τιάγκο, Φελίπε, Ντιακιτέ.

Στάδιον: Γ.Σ.Π.

Σκόρερ: 35′ Δώνης, 55′ Κβιλιτάϊα /

Κίτρινες: Κονσταντίνοφ (όριο), Δώνης (όριο) (ΑΠΟΕΛ) / Τσίκο, Λέουκο (ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ)

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

19:00 Μονόλεπτος σιγή εις μνήμη των θυμάτων της τραγωδίας στα Τέμπη της Ελλάδας.

Στην σέντρα η φιλοξενούμενη ομάδα της Νέας Σαλαμίνας που έχει πάρει την εστία μπροστά από το νότιο πέταλο.

Καλή θέαση σε όλους και όλες!!

-3′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνεζ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κονσταντίνοφ έπιασε την πισινή κεφαλιά από δύσκολη θέση και ο αρχηγός Μάντζεκ έσωσε κυριολεκτικά πάνω στην γραμμή. Πήγαινε μέσα η μπάλα ενώ ήταν εκεί και ο Καρώ, έτοιμος να την σπρώξει στα δίκτυα των ερυθρολεύκων της Αμμοχώστου.

-Μπήκε δυνατά το ΑΠΟΕΛ, κέρδισε τρία κόρνερ στο πρώτο πεντάλεπτο και ασκεί ασφυκτική πίεση προς την εστία του Μελίσσα.

-9′ Διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ για χέρι του Ντάτκοβιτς στην περιοχή μετά από σέντρα του Δώνη. Ο Πορτογάλος ρεφ δείχνει να συνεχιστεί κανονικά ο αγώνας.

18′ Άλλο ένα κερδισμένο κόρνερ (από αριστερά) έχει κερδίσει ο ΑΠΟΕΛ που περνά όμως ανεκμετάλευτο.

22′ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον αρχηγό της Νεας Σαλαμίνας Constant Mandjeck για δυνατό φάουλ στο κέντρο του γηπέδου επί του Κονσταντίνοφ και δεύτερο φάουλ επί του Σαρφό που πήγε να πάρει την μπάλα για να εκτελέση το κερδιμένο φάουλ του ΑΠΟΕΛ.

Με αριθμητικό μειονέκτημα πλέον οι φιλοξενούμενοι για τα υπόλοιπα 75 λεπτά της αναμέτρησης. Χλιαρές διαμαρτυρίες για πέσιμο του Βιγιαφάνεζ από τον κήπερ Μελίσσα στην εξέλιξη της φάσης. Δεν βρίσκει ούτε μπάλα ούτε και πόδια ο τερματοφύλακας των ερυθρολεύκων απ’ ότι είδαμε από το replay.

-34′ Βολίδα του Καρλίτος από πολύ μακριά, πολύ άστοχη.

35′ Φέρνει καρπούς η υπεροχή του ΑΠΟΕΛ με τον Δώνη να εκμεταλλεύται στο έπακρον την ασίστ του Σούσιτς και με διπλή προσπάθεια να νικά τον Μελίσσα και να γράφει εν μέσω αποθέωσης από 7 χιλιάδες ΑΠΟΕΛίστες το 1-0 για την ομάδα της Λευκωσίας.

Ο Ελλαδίτης μεσοεπιθετικός αφιέρωσε το τέρμα του στον άτυχο Χρήστο Γουήλερ που τέθηκε νοκ-άουτ (έπαθε ρήξη χιαστών) στον αγώνα Κυπέλλου με την Ομόνοια.

43′ Οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ κάνουν fair play (έγινε και πολύς ντόρος τελευταία) για τον Έρικ Μποτεάκ που ήταν στο έδαφος μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Γεωργιανό Ντβάλι.

4 λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων σύμφωνα με την φωτεινή πινακίδα του 4ου διαιτητή Κυριάκου Αθανασίου για το πρώτο 45λεπτο.

45+2 Κίτρινη κάρτα βλέπει και ο Δώνης για επιθετικό φάουλ πάνω στον Goncalves No.9 (θα χάσει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια της ομάδας του).

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ εδώ στο ΓΣΠ με τον ΑΠΟΕΛ να πέρνει το ζητούμενο που ήταν σίγουρα το προβάδισμα στο σκορ με τον Δώνη να πετυχαίνει το 5ο εφετινό του γκολ στην επιστροφή του στην αρχική ενδεκάδα των γαλαζοκιτρίνων.

Μαζί και πάλι σε 15 περίπου λεπτά φίλοι και φίλες της SPORTIVE24.COM

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

46′ Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ ο Ντάλσιο (Νο.20) στην θέση του Κοσταντίνοφ που δέχθηκε κίτρινη και θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια της ομάδας του στην φάση του πλέι οφς.

-48′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νεα Σαλαμίνα. Έπειτα από κόρνερ του Μποτεάκ, ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά έστρωσε στον Τσίκο που από κοντά με το κεφάλι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέλετς που είπε όχι στο παίκτη της Σαλαμίνας.

-51′ Επικίνδυνο πάτημα του Μακέντα στον Μιγκελίτο πάνω στην διεκδίκηση, διαμαρτύρεται για κάρτα ο ποδοσφαιριστής της Σαλαμίνας.

-52′ Διαγώνιο σουτ του Μποτεάκ, ο Καρώ έβαλε το σώμα του και έδιωξε σαν απομηχανής θεός…

-54′ Κίτρινη στον Τσίκο για χτύπημα με το χέρι στο πρόσωπο του Σαρφό.

-55′ ΓΚΟΛ 2-0! Γκέλα ολκής του Ντάτκοβιτς, ο Δώνης κέρδισε έξω απ’ την περιοχή, πάσαρε στον Σαρφό το σουτ του οποίου απέκρουσε σε πρώτο χρόνο ο Μελίσσας στην συνέχεια της φάσης ο Κβιλιτάια πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε με υποδειγματικό πλασαριστό σουτ από κοντινή απόσταση.

-62′ ΔΟΚΑΡΙ το ΑΠΟΕΛ  με κεραυνοβόλο σουτ του Ντβάλι που τράνταξε το κάθετο δοκάρι των ερυθρολεύκων.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ σειρά του Ιταλού φορ Μακέντα στο 63ο λεπτό να κοντινό πλασέ να νικήσει τον Μελίσσα εντός μεγάλης περιοχής και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην προδιαγραφόμενη νίκη του ΑΠΟΕΛ στον αποψινό αγώνα!

64′ Εξετάζεται από τον VAR αν υπήρχε φάουλ του Βιγιαφάνες στο ξεκίνημα της φάσης.

-Κανονικό το γκολ.

-65′ Μαργκάσα αντί Μιγκελίτο, Σαλάλιχ αντί Μποτεάκ.

-67′ ΓΚΟΛ 4-0! Ξανά ο Κβιλιτάια με το δεύτερο προσωπικό του, με κοντινή προβολή μετά από ασίστ του Μακέντα.

Το ΑΠΟΕΛ πέτυχε και 40 γκολ όμως μετά από εξέταση της φάσης από τον ίδιο τον ρεφ μετά από υπόδειξη του VARιστα ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ.

70′ Κίτρινη κάρτα για φάουλ από πίσω και στον Λέουκο.

75′ Ο Σούσιτς (τραυματίας) περνά εκτός μέσα ο Τσεπάκ (Νο.14). Ακόμα μια αλλαγή ο Ντογκαλά στην θέση του Κβιλιτάϊα.

Τυπικής διαδικασίας τα υπόλοιπα 15 λεπτά του αγώνα αφού ο ΑΠΟΕΛ έχει τεράστιο προβάδισμα 3 τερμάτων και αγωνίζεται και με ποδοσφαιριστή περισσότερο λόγω της αποβολής του αρχηγού της Νεας Σαλαμίνας (Μάντζεκ).

Ο ΑΠΟΕΛ με τη νίκη αυτή θα τερματίσει πρώτο στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος με αέρα δύο βαθμών από την δεύτερη ΑΕΚ αφού να πάει στους 59 βαθμούς. Η ομάδα της Λάρνακας έχει συγκομιδή 57 βαθμούς στο ενεργητικό της με τη νίκη το Σάββατο επί της Ε.Ν.Παραλιμνίου.

-80′ Ο Τιάγκο στη θέση του Τσίκο για τον Πουρσαϊτίδη που σε λίγες μέρες βγήκε εκτός στόχων (6αδα και πρόκριση στους “4” του Κυπέλλου).

-85′ Ο Μάριος Ηλία στη θέση του Μακέντα που αποχωρεί από την ανατολική πλευρά του σταδίου καταχειροκροτούμενος από τους φίλους του ΑΠΟΕΛ που φωνάζουν ρυθμικά το όνομα του Ιταλού άσου.

3 λεπτά ο έξτρα χρόνος των καθυστερήσεων εδώ στο ΓΣΠ όπου τα πάντα έχουν κριθεί για το ποιος θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης….

Τριπλό σφύριγμα από τον Πορτογάλλο ρέφερι κύριο Gustavo Correia Fernades που βρίσκει τους παίκτες και τους 7 περίπου χιλιάδες ΑΠΟΕΛίστες να πανηγυρίζουν πανάξια την 18η εφετινή νίκη στην κανονική διάρκεια της περιόδου που τους ανεβάζει στην κορυφή της βαθμολογίας του Πρωταθλήματος CYTA με 59 βαθμούς και πλεονέκτημα 2 βαθμών έναντι των ανταγωνιστών τους για το φετινό πρωτάθλημα.

Ευχαριστούμε για την προσοχή σας καθόλη την διάρκεια του αγώνα που ήταν μια προσφορά του γυμναστηρίου New Body Gym στο Στρόβολο.