ΑΠΟΕΛ-ΠΑΦΟΣ F.C. 1-0 ΤΕΛΙΚΟ

Κοσμοσυρροή στο ΓΣΠ εκεί όπου ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται σε λίγο την Πάφο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της φάσης των πλέι-οφς. Έπαθλο το τρίποντο και για τις δύο ομάδες.

Από την μια  οι γαλαζοκίτρινοι ως οικοδεσπότες με ασπίδα και δόρυ τον κόσμο τους (περί τις 13 χιλιάδες) ψάχνουν την πρώτη τους νίκη στα πλέι-οφ για να αποκτήσουν επιπλέον δυναμική στην υπόθεση κατάκτησης του εφετινού τίτλου.

Στην αντίπερα όχθη η Παφιακή ομάδα μετά την πελώρια νίκη και πρόκριση στο Κύπελλο επί της Νέας Σαλαμίνας, ταξίδεψε σήμερα στην πρωτεύουσα με στόχο το βαθμολογικό κέρδος για να διατηρηθεί εντός στόχου στο Πρωτάθλημα.

TO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:  (Το κείμενο ανανεώνεται συνεχώς )

17:00 Στη σέντρα η ομάδα του ΑΠΟΕΛ που πήρε την βόρεια εστία που βλέπει προς την είσοδο της Λευκωσίας.

3′ Σουτ του Ντογκαλά από μακρινή απόσταση η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ από το τέρμα του Ίβουσιτς.

8′ ΓΚΟΟΟΟΛ Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ντογκαλά που άδειασε όποιον βρήκε μπροστά του και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της Πάφου και το 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ είναι γεγονός εδώ στο ΓΣΠ.

15′ Ο Ρους προλαβαίνει την μπάλα στην περιοχή πριν από τον Δώνη και διώχνει σε κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ που δείχνει πολύ πάθος στη σημερινή αναμέτρηση.

23′ Προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ απο δεξιά με τον Βιγιαφάνες ο οποίος σέντραρε, αλλά έδιωξε τον κίνδυνο και απομάκρυνε την μπάλα ο Ναμ.

27′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, ο Γκολντάρ από κοντά έστειλε την μπάλα έξω κι ενώ ο Μπέλετς δεν ήταν στο γκολπόστ του.

30′ Άστοχο σουτ του Πέπε.

42′ Σουτ του Τάνκοβιτς από καλή θέση εντός μεγάλης περιοχής αποκρούει σταθερά ο Μπέλετς.

43′ Απαντάει με ευκαιρία ο ΑΠΟΕΛ μετά από έξοχη ατομική ενέργεια του Ζεφτέ από τα αριστερά άδειασε τον προσωπικό του φρουρό έδωσε την ασίστ στον Δώνη που έκανε ένα απελπιστικό σουτ που δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον κήπερ της Πάφου.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ εδώ στο ΓΣΠ που βρίσκει τον ΑΠΟΕΛ να έχει το προβάδισμα (δίκαια) με δράστη τον Ντογκαλά.

Μαζί και πάλι σε 15 περίπου λεπτά φίλοι και φίλες της ιστοσελίδας μας WWW.SPORTIVE24.COM

B’ HMIXRONO:

46′ Διπλή αλλαγή για την ομάδα της Πάφος FC. Eντός οι Κβίτα (Νο.4) και Βαλακάρι (Νο.24) στις θέσεις των Μποτσκάι και Ρους που είχε και κίτρινη κάρτα.

Με τους ίδιους έντεκα συνεχίζει στην επανάληψη ο  Πορτογάλος προπονητής του ΑΠΟΕΛ.

57′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Εντός αγώνα ο αρχηγός Γκεόργκι Κβιλιτάϊα στην θέση του Δώνη. Εντός και νεοφερμένος Μεχρί στην θέση του Βιγιαφάνες.

67′ Νέα αλλαγή για την Πάφο εντός αγώνα το Νο.20 ο Ζάζα στην θέση του Μπρούνο. Απαντά στις αλλαγές και ο Σα Πίντο που βάζει τον Γουίλσον Εδουάρδο στην θέση του Ντογκαλά.

73′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Εντός οι Εφραίμ και Σατσιάς εκτός αγώνα οι Μαρκίνιος και Σαρφό.

77΄Ευθύβολο σουτ του Βαλακάρι αποκρούει σταθερά ο Μπέλετς.

81΄Εντός αγώνα ο Αμπουνσαλάμοφ εκτός αγώνα ο Ναμ.

86′ Τελευταία αλλαγή για την ομάδα της Πάφου εντός ο Τουμάσι στην θέση του αρχηγού απόψε Τζόρταν Ικόκο.

6 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων σύμφωνα με την υπόδειξη του 4ου διαιτητή της αναμέτρησης Μάριου Αντωνίου.

Κίτρινη κάρτα για τον Μελούσο για την Πάφο.

**Ενα αξιοσημείωτο που αξίζει τον κόπο να σημειωθεί είναι ότι στον αποψινό αγώνα δεν είχαμε ούτε και ένα οφσάιντ.

Ευχαριστούμε για την προσοχή σας καθόλη την διάκρεια του αποψινού αγώνα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς (Α), Ντβάλι, Ζεφτέ, Τσιεμπάκ, Βιγιαφάνεζ, Σούσιτς, Ντάλσιο, Σαρφό, Μαρκίνιος, Ντογκαλά, Δώνης.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπντουλαχί, Γουίλσον, Κβιλιτάια, Μαϊόλι, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Μεχρί.

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Μελούσο, Ρους, Γκολντάρ, Ικόκο (Α), Μποτσκάι, Ναμ, Κοντρέρας, Μπρούνο Φελίπε, Τάνκοβιτς, Πέπε.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κβίντα, Κανέ, Αμπτουσαλάμοφ, Ζάζα, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τουμάσι, Ντράγκομιρ, Νταλίνια.

Σκόρερ:     /

Κίτρινες:  Κβιλιτάϊα (ΑΠΟΕΛ)    / Ρους, Πέπε, Μελούσο (Πάφος)

Αποβολές:     /

Διαιτητής: Σέρντζιαν Γιοβάνοβιτς (Σερβία).

Βοηθοί: Παύλος Γεωργίου (α’), Ανδρέας Π. Ανδρέου (β’),

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

VAR / AVAR: Φάμπιο Βερίσιμιο (Πορτογαλία) / Iωάννης Λαζάρου.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Μάριος Τσαγγάρης.