AΠΟΕΛ-ΑΡΗΣ 2-0 ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Καλησπέρα σας φίλοι και φίλες της ιστοσελίδας μας www.sportive24.com στην Κύπρο και το εξωτερικό όπου σε 40 λεπτά θα έχουμε σέντρα στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής των πλέι οφς ανάμεσα στον οικοδεσπότη ΑΠΟΕΛ και στον Άρη Λεμεσού.

Με νικηφόρο αποτέλεσμα οι γαλαζοκίτρινοι θα αυξήσουν τις πιθανότητες τους για την κατάκτηση του φετινού τίτλου (290υ στην ιστορία τους εάν έρθει).

Διαδικτυακός χορηγός της αποψινής αναμέτρησης η εταιρεία MY NURSE G&D που προσφέρει υπηρεσίες κατ΄οίκον νοσηλείας στο παγκύπριο τηλέφωνο 70008092 την οποία και ευχαριστούμε δημοσίως.

ΤΟ LIVE της αναμέτρησης:

19:30 Στην σέντρα η γαλαζοκίτρινοι που έχουν την θερμή συμπαράσταση 15+ χιλιάδων οπαδών τους στον αποψινό αγώνα.

1 κερδισμένο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ μόλις στο 3ο λεπτό μπήκε δυνατά η ομάδα του Σα Πίντο.

6′ Μακρινό σουτ του Ντάλσιο, ο Βανά ήταν σε ετοιμότητα, έπεσε και μάζεψε μπάλα και κινδυνο για την εστία του.
8′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ ο ΑΠΟΕΛ εν μέσω αποθέωσης.  Ο Μαρκίνιος εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Κβιλιτάια έπιασε την δυνατή κεφαλιά, απέκρουσε ο Βανά ασταθώς και ο Τσεπάκ ο οποίος ακολούθησε την φάση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λεμεσιανής ομάδας!

12′ Καλό σουτ του Ντβάλι, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
14′ Κερδισμένο φάουλ για τον Άρη σε πολύ καλό σημείο. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίκολιτς (Νο.22), η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.

Παιχνίδι κέντρου κυρίως με μονομαχίες στα πλαίσια πάντα της αθλητοπρέπειας χωρίς την χρήση κίτρινης κάρτας από τον Ιταλό ρέφερι κύριο Verissimo ο ΑΠΟΕΛ κρατά το υπέρ του προβάδισμα και ψάχνει και δεύτερο γκολ με υπομονή.

26′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Σέντρα του Μπένγκτσον, ο Μαγιαμπέλα από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.
31′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ ο ΑΠΟΕΛ. Δίκην νουρέγιεφ ο Γεωργιανός φορ Κβιλιτάια, υποδέχθηκε την μπάλα, χόρεψε το αμυντικό δίδυμο του Άρη (Μπρόρσον-Μουσούντα) και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βανά! Παίρνει φωτιά το ΓΣΠ από τις ιαχές και τις ζητωκραυγές των ΑΠΟΕΛιστών!!!

44′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ για να κάνει το 3-0. Σε υποδειγματική αντεπίθεση ο Σαρφό σέρβιρε τον εφορμούντα Μαρκίνιος ο οποίος έκανε το πλασέ, αλλά πρόλαβε ο Σανέ σαν απομηχανής θεός  να διώξει προ της γραμμής τέρματος.
45′ Σκοράρει ο Κβιλιτάια αλλά το γκολ ακυρώνεται για χέρι.

1 λεπτό ο επιπλέον χρόνος της καθυστέρησης σύμφωνα με τον 4ο διαιτητή της αναμέτρησης.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΣΤΟ ΓΣΠ Ο ΑΠΟΕΛ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΜΕ 2-0 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΦΑΝΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ ΑΦΟΥ ΕΧΑΣΕ ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΓΚΟΛ!!! ΦΟΒΕΡΗ ΜΠΑΛΑ ΟΙ ΓΑΛΑΖΟΚΙΤΡΙΝΟΙ ΑΠΟΨΕ ΧΟΡΕΥΟΥΝ ΠΕΝΤΟΖΑΛΗ ΤΗΝ ΕΛΑΦΡΑ ΤΑΞΙΑΡΧΕΙΑ….

B’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

46′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μέσα Σαβό και Γκομίς, έξω Μπράουν και Μοντνόρ αντίστοιχα.

53′ Ζήτησε πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Μουσούντα στον Κβιλιτάια. Ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, αλλά το VAR τον έστειλε στο on field review, το είδε ξανά, άλλαξε απόφαση και υπέδειξε παράβαση. Το εκτέλεσε ο παθών αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι με την μπαλα να κτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βανά Άλβες. Χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ να γράψει το 3-0.

57′ Νέα καλή ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας. Ο Μαρκίνιος έστειλε την μπάλα έξω με άψογο γυριστό σουτ.

70′ Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σανέ για σκληρό φάουλ στον Ντογκαλά (σωστή απόφαση του ρεφ).
76′ Σκοράρει ο Ντάλσιο αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

87′ Νεα αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ ο Εφραίμ (Νο.7) στην θέση του Ντογκαλά (Νο.77).

3 λεπτά ο έξτρα χρόνος των καθυστερήσεων σύμφωνα με τον Κωνσταντίνο Φελλά (4ος διαιτητής).

ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ. Τεράστια νίκη του ΑΠΟΕΛ που τον διατηρεί μόνο στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα με 72 βαθμούς στο ενεργητικό του έναντι 71 της ΑΕΚ που κέρδισε νωρίτερα την Ομόνοια στη Λάρνακα.

Την επόμενη αγωνιστική θα έχουμε το ελ κλάσικο ανάμεσα στην Ομόνοια και τον ΑΠΟΕΛ ενώ η ΑΕΚ παίζει με την Ανόρθωση.

Πλέον δύο ομάδες διεκδικούν τον εφετινό τίτλο του Πρωταθλητή Κύπρου. ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ Λάρνακας και θα είναι μάχη μέχρι τέλους!!

Ευχαριστούμε για την προσοχή σας καθόλη την διάρκεια του αποψινού αγώνα. Καλό βράδυ Κυριακής σε όλους και όλες!

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΠΟΕΛ (Σα Πίντο): Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τσεμπάκ, Σούσιτς (72′ Βιτάλ), Ντάλσιο, Κβιλιτάια (A) (83′ Τομανέ), Μαρκίνιος (72′ Δώνης), Σαρφό (72΄Βιγιαφάνεζ) Κονσταντίνοφ, Ντογκαλά (87′ Εφραίμ).
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Βιτάλ, Εφραίμ, Γουίλσον, Βιγιαφάνες, Μαιόλι, Κρέσπο, Σατσιάς, Τομανέ, Μεχρί, Δώνης.

Άρης (Σπιλέφσκι): Άλβες, Μουσούντα (57′ Μάτισικ), Μπένγκτσον, Μπράουν (46′ Σαβό), Σανέ, Μαγιαμπέλα (75′ Μποακί), Νίκολιτς, Μπρόρσον, Σόκε, Μοντνόρ (46′ Γκομίς), Ουρόσεβιτς.
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποάκι, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γκομίς, Λουκουμπάρ, Μάτισικ, Σαβό, Σεμέδο.