Επιστροφή της Βασίλισσας Ρεάλ Μαδρίτης στους 8 του C.L.

Ύστερα από δύο σεζόν απουσίας η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ, ολοκληρώνοντας την πρόκριση επί της Αταλάντα το βράδυ της Τρίτης (16/3) κι επικρατώντας με 3-1 στο «Αλφρέντο ντι Στέφανο».

Έχοντας κερδίσει με 1-0 κι επί ιταλικού εδάφους η «βασίλισσα» δεν είχε διάθεση να μπει σε περιπέτειες και με το γκολ του Μπενζεμά στο 34′ έδειξε στους «μπεργκαμάσκι» ότι δεν είχαν τύχη για την ανατροπή, με το 2-0 να έρχεται από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σέρχιο Ράμος στο 60′, παράβαση που καταλογίστηκε για ανατροπή του Βινίσιους από τον Τολόι.

Ο Μουριέλ με πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ μείωσε στο 83′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνει δύο λεπτά αργότερα ο Μάρκο Ασένσιο.

Το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς επικύρωσε και η Μάντσεστερ Σίτι, που ως τυπικά γηπεδούχος στην «Πούσκας Αρένα» της Βουδαπέστης νίκησε ξανά με 2-0 την Γκλάντμπαχ, σε παιχνίδι που κρίθηκε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο.

Ντε Μπράινε στο 12′ και Γκουντογκάν στο 18′ σκόραραν για τους «πολίτες», που με το συνολικό 4-0 από τα δύο ραντεβού με τους Γερμανούς περιμένουν να μάθουν τον επόμενό τους αντίπαλο.

Τα αποτελέσματα των ρεβάνς για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ

Τρίτη (9/3)

Ντόρτμουντ – Σεβίλλη 2-2 (35′, 54′ πέν. Χάαλαντ – 68′ πέν., 90’+6 Εν Νεσιρί)

Γιουβέντους – Πόρτο 3-2 παρ., κ.α. 2-2 (49′, 63′ Κιέζα, 117′ Ραμπιό – 19′ πέν., 115′ Σέρτζιο Ολιβέιρα)

Τετάρτη (10/3)

Λίβερπουλ – Λειψία 2-0 (70′ Σαλάχ, 74′ Μανέ)

Παρί Σεν Ζερμέν – Μπαρτσελόνα 1-1 (31′ πέν. Εμπαπέ – 37′ Mέσι)

Τρίτη (16/3)

Μάντσεστερ Σίτι – Γκλάντμπαχ 2-0 (12′ Ντε Μπράινε, 18′ Γκουντογκάν)

Ρεάλ Μαδρίτης – Αταλάντα 3-1 (34′ Μπενζεμά, 60′ πέν. Σέρχιο Ράμος, 85′ Μάρκο Ασένσιο – 83′ Μουριέλ)

Απόψε διεξάγονται οι επαναληπτικοί αγώνες  Μπάγερν Μονάχου – Λάτσιο και Τσέλσι – Ατλέτικο Μαδρίτης και πιστεύω πως δύσκολα ή εύκολα οι γηπεδούχοι Μπάγερν και Τσέλσι αντίστοιχα θα πάρουν το εισιτήριο της πρόκρισης στους 8 της διοργάνωσης.