Το έφερε τούμπα η Ντόρμουντ! 2-3 την Άιντραχτ!!

Σπουδαίο διπλό με μεγάλη ανατροπή πήρε η Ντόρτμουντ το βράδυ του Σαββάτου (8/1), κερδίζοντας με 3-2 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο πλαίσιο της 18η αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Μπορέ στο 15′ και το 24′ αντίστοιχα, αλλά η Μπορούσια δεν πτοήθηκε και «χτύπησε» στο τελευταίο 20λεπτο έχοντας “ψυχή χιλίων λεόντων”…..

Μείωσε αρχικά στο 71′ ο Τοργκάν Αζάρ, ισοφάρισε στο 87′ ο Μπέλινγκαμ και δύο λεπτά αργότερα ο Νταχούντ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Mάρκο Ρόζε να φτάνει τους 37 βαθμούς και να βρίσκεται πλέον στο -6 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου που υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα από τον “κακό της δαίμονα” την Γκλάντμπαχ με σκορ 2-1.

Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 31 βαθμούς ανέβηκε η Χόφενχαϊμ, που νίκησε με 3-1 την Άουγκσμπουργκ και είναι στο +1 από τη Φράιμπουργκ, που περιορίστηκε στο εντός έδρας 2-2 με την Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (7/1)

Μπάγερν Μονάχου  Γκλάντμπαχ 1-2 (18′ Λεβαντόφσκι – 27′ Νόιχαους, 31′ Λάινερ)

Σάββατο (8/1)

Λεβερκούζεν – Ουνιόν Βερολίνου 2-2 (38′ Σικ, 84′ Ταχ – 45′, 50′ Πρέμελ)

Φράιμπουργκ – Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-2 (6′ Χάμπερερ, 46′ Γου – 60′ Οκουγκάβα, 87′ Λάσμε)

Γκρόιτερ Φιρτ – Στουτγάρδη 0-0

Χόφενχαϊμ – Άουγκσμπουργκ 3-1 (38′, 44′ Μπεμπού, 90’+3 Ράουμ – 5′ Γκρέγκοριτς)

Λειψία – Μάιντς 4-1 (21′ πέν., 61′ Αντρέ Σίλβα, 47′ Σομποζλάι, 58′ Ενκουνκού – 57′ Λι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ντόρτμουντ 2-3 (15′, 24′ Μπορέ – 71′ Τ. Αζάρ, 87′ Μπέλινγκαμ, 89′ Νταχούντ)

Κυριακή (9/1)

Χέρτα Βερολίνου – Κολωνία (16.30)

Μπόχουμ – Βόλφσμπουργκ (18.30)

Πιο κάτω η μέχρι στιγμής βαθμολογίας και με 4 ομάδες που αγωνίζονται σήμερα να έχουν από 1 αγώνα λιγότερο.

Επιμέλεια: ΣΤΕΛΙΟΣ ΠΑΛΑΖΗΣ