ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ 1-1 ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Φίλοι και φίλες της SPORTIVE24 στην Κύπρο και το εξωτερικό καλησπέρα από το συννεφιασμένο Γ.Σ.Π. όπου σε λίγο θα έχουμε σέντρα στο εξ αναβολής αγώνα της 15ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και την ΑΕΚ Κίτιον.

ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ:

16:00 Έναρξη της αναμέτρησης με τους παίκτες της ΑΕΚ στη σέντρα. Η ομάδα της Λάρνακας έχει την εστία που βλέπει προς τον αυτοκινητόδρομο και ο ΑΠΟΕΛ την εστία που βλέπει προς την είσοδο της Λευκωσίας.

7′ Απο κοντά ο Βίκτωρας Κλωναρίδης δεν τελειώνει την φάση όπως θα ήθελε. Μαζεύει την μπάλα ο κήπερ των Λαρνακέων Τέουνκενς.

Αναγνωριστικά τα πρώτα 15 λεπτά στην αναμέτρηση με τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί την κατοχή της μπάλας χωρίς βεβαίως να δημιουργεί τις προυποθέσεις για κάτι καλό στο παραγωγικό κομμάτι…

27 Κίτρινη κάρτα στον Γουήλερ για δυνατό μαρμάρισμα στον Γκονζάλεθ.

29′ Κίτρινη κάρτα στον Αποστολάκη για φάουλ στο κέντρο του γηπέδου πάνω σε αντίπαλο.

32′ Κοκορομαχίες στο κέντρο του γηπέδου σε μια φάση που έγινε ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο μονομάχων.  Ο ρεφ Νικόλας Νεοκλέους απέβαλε τον Τόμας Ντε Βινσέντι για κλωτσιά στον Χέιτλι…..(εχουμε τις αμφιβολίες μας αν ήταν κόκκινη).

38΄Σουτ του Ακοράν απο πλάγια θέση, μαζεύει  σταθερά ο Ουζόχο.

Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Εμίλιο Ενσούε (No.22) πέρνει την θέση του Κωνσταντίνου Αποστολάκη (No.2)

42′  Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Ο Φερνάντες με πλασέ από πολύ καλή θέση στέλνει την μπάλα έξω.

3 λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων για το πρώτο 45λεπτο σύμφωνα με τον τέτρτο διαιτητή Γιώργο Νικολάου.

ΤΕΛΟΣ Α’ Ημιχρόνου σε ένα αγώνα χωρίς πολλές φάσεις με μια κόκκινη αρκετά νεύρα ένθεν και ένθεν και αναμένουμε να δούμε ένα πιο ποιοτικό δεύτερο ημίχρονο από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων!!

Β’ Ημίχρονο: (ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ)

46′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Ιβάν Τρισκόφσκι εκτός ο Αντρέας Μακρής.

48′ Κεφαλιά του Φλοριάν, απομακρύνει η άμυνα του ΑΠΟΕΛ μπάλα και κίνδυο για την εστία του Φ.Ουζόχο.

54′ Δυνατό σουτ του Εφραίμ κτυπά σε αμυντικό της ΑΕΚ και χάνεται η καλή προυπόθεση για κάτι καλό από πλευράς ΑΠΟΕΛ.

57′ Μοναδική ευκαιρία για την ΑΕΚ με την κεφαλιά του Τρισκόφσκι απο την καρδιά της άμυνας, να πάει έξω.

58΄ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Τρισκόφσκι κάνει το 0-1 στο 58ο λεπτό με κεφαλιά μετά απο σέντρα ακριβείας του Τρουγιόλς!

60′ Άμεση απάντηση από πλευράς ΑΠΟΕΛ και 1-1 με σκόρερ τον Βίκτωρα Κλωναρίδη με κοντινή προβολή νίκησε τον Τέουνκενς. Ο ΑΠΟΕΛ έστω και με αριθμητικό μειονέκτημα (λόγω της αψυχολόγητης αποβολής του Ντε Βινσέντι) προσπαθεί να φέρει τον αγώνα τούμπα!!!

71′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μερκής αντί Μπεν Σαχάρ και Σατσιάς αντί του Εφραίμ.

71′ Αλλαγή και για την ομάδα της ΑΕΚ. Ο Νάντο εντός ο Τάντι εκτός.

82′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ναράνχο εντός Τρουγιόλς εκτός.

83′ Λουντέμο εντός Ανουάρ (τραυματίστηκε) εκτός αγώνα.

84′ Ο Εντογκαλά εισέρχεται στον αγώνα αντί του Κλωναρίδη.

85′ Κίτρινη κάρτα στον Ακοράν για δυνατό φάουλ.

Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων σύμφωνα με την υπόδειξη του 4ου διαιτητή Γιώργου Νικολάου.

Τέλος της αναμέτρησης εδώ στο ΓΣΠ σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας με τον ΑΠΟΕΛ να παίζει για 58 τόσα λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω της σωστής αποβολής του Τόμας Ντε Βινσέντι που αψυχολόγητα και χωρίς λόγω κλώτσησε τον Χέιλτι.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ ΚΑΘΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΝΤΑΝΗΣ ΜΑΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΓΣΠ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΒΡΑΔΥ!!!

** Ο ΑΠΟΕΛ, σε 17 αγώνες είναι στην 10ο θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς και η ΑΕΚ σε 18 αγώνες είναι 5η με 29 βαθμούς στο ενεργητικό της.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΠΟΕΛ (Σ. Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Αποστολάκης, Ζόρζε, Σιέλης, Γουίλερ, Ανουάρ, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Εφραίμ, Κλωναρίδης, Σαχάρ
Στον πάγκο: Σίλβα, Ενσούε, Μερκής, Σάντος, Λουντέμο, Σατσιάς, Γαβριήλ, Ντονγκαλά, Νούχιου

ΑΕΚ (Σ. Αυγουστή): Τέουνκενς, Θάντι, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Ακοράν, Χέιτλι, Φερνάντεζ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Τολεμές, Μακρής.
Στον πάγκο: Τόνιο, Σπόλιαριτς, Τρισκόφσκι, Γκαρσία, Αναστασίου, Ναράνχο, Ναούμ, Κωνσταντίνου, Ανδρέου.

Κίτρινες: Γουήλερ, Αποστολάκης, Ανουάρ (ΑΠΟΕΛ) / Τρουγιόλς, Ακοράν Ρέγιες (ΑΕΚ)

Κόκκινες: Ντε Βινσέντι (ΑΠΟΕΛ)

Στάδιο:  Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας