ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ 1-0 ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Φίλοι και φίλες της WWW.SPORTIVE24.COM στην Κύπρο και το εξωτερικό καλησπέρα σας από το στάδιο Γ.Σ.Π.

Γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας εναντίον γαλαζοκιτρίνων της Λεμεσού με φόντο την νίκη και το πολύτιμο τρίποντο…

Χορηγός της διαδικτυακής μας μετάδοσης η εταιρεία Euroblinds την οποίαν και ευχαριστούμε θερμά για την εμπιστοσύνη της στο έργο μας.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ: TO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣ

19:00 Έναρξη  του αγώνα εδώ στο ΓΣΠ.
6’ Σουτ του Κβιλιτάια απο το ύψος της μεγάλης επανορθωτικής, έδιωξε σε κόρνερ ο Μούριελ. Πρώτη καταγεγραμένη φάση στον αγώνα ουσιαστικά.
16’ Κίτρινη στον Τσέρνιχ (Νο.11)  για δυνατό φάουλ στον Κρέσπο στο κέντρο του γηπέδου (ορθή απόφαση).

Η χρήση του λέϊζερ κατάντησε αηδία γενικώς και πρέπει να σταματήσει γενικώς στα γήπεδα….Το βλέπουμε και απόψε.

21’ Σουτ του Σαρφό, κοντράρει η μπάλα, κερδισμένο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.
22’ Μετά από κόρνερ, ο Κρέσπο έπιασε την κεφαλιά, ο Μούριελ έδιωξε δύσκολα σε νέο κόρνερ.
24’ Σέντρα του Ντονγκαλά, κεφαλιά του Κβιλιτάια, έξω.

29΄Κεφαλιά του πανύψηλου Πέτροβιτς δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ που άρχισε να ανεβάζει στροφές στο παιχνίδι.

Κανένας Κύπριος στην αρχική ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ. Στον αντίποδα από πλευράς ΑΕΛ τρείς Κύπριοι (γηγενείς) ποδοσφαιριστές στην ενδεκάδα για τον Τόνι Κόσκελα το νέο αφεντικό του πάγκου της Λεμεσιανής ομάδας.

37′ Κίτρινη και στον αρχηγό της ΑΕΛ Μεντόγεβιτς από τον ρεφ της αναμέτρησης Ιταλό Matteo Marcerano.

-40′ Γκο000000λ 1-0 για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ζέφτε πέρνει φωτιά το ΓΣΠ από τις ζητοκραυγές των χιλιάδων ΑΠΟΕΛιστών!!!

5 λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων σύμφωνα με τον 4ο διαιτητή.

Καταπληκτική πάσα (ασίστ) του Εντονγκαλά στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων στον εφορμούντα Μαρκίνιος που σκοράρει αλλά ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ και ορθά υποδείχθηκε από τον τέταρτο διαιτητή Παναγιώτη Χατζηγεωργίου.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ:
ΤΕΛΙΚΕΣ: 6-1 (3-0)
ΚΟΡΝΕΡ: 6-1
ΚΑΤΟΧΗ: 55-45%

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ 1-0

@Μαζί και πάλι σε 15 περίπου λεπτά φίλοι και φίλες της ιστοσελίδας μας.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

46′ Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ εκτός οι Φραντζής, Τσέρνιχ και Ντζάλμα  στις θέσεις τους οι Τσούκα, Σέρνιτς και Μορέιρα αντίστοιχα.

Καμία αλλαγή στην ανάπαυλα από τον κύριο Ντομίνγκες από πλευράς ΑΠΟΕΛ.

Με αυτά και μ’ αυτά εδώ στο ΓΣΠ με συμπληρωμένα 58 λεπτά παιχνιδιού ο ΑΠΟΕΛ κάνει δύο αλλαγές Γαβριήλ και Καραμανώλης στις θέσεις των Κβιλιτάϊα και Πέτροβιτς αντίστοιχα.

65′ Νέα αλλαγή για την ΑΕΛ στη θέση του Α.Μακρή εισέρχεται ο Μορσάϊ (Νο.25).

70′ Νέα διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Εντός αγώνα οι Σατσιάς και Δώνης στις θέσεις των Κοσταντίνοφ και Εντονγκαλά.

Φρεσκάρει την μεσοεπιθετική του γραμμή ο κύριος Ντομίνγκεζ.

70′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΛ με τον Μόρσει να κάνει την προβολή από πολύ κοντά και τον Μπέλετς να μαζεύει την μπάλα. Φωνές από την ΑΕΛ ότι η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή της εστίας του Μπέλετς….Το VAR φαίνεται να διαψεύδει τις φωνές των ΑΕΛιστών….

79′ Αλλαγή για την ΑΕΛ (τελευταία). Ο Κα (Νο.77) στην θέση του κιτρινισμένου Μεντόζα.

83’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Πλασέ του Δώνη στην περιοχή, απέκρουσε ο Μούριελ εντστικτωδώς μπάλα και κίνδυνο για την εστία της ΑΕΛ.

Μπήκαμε αισίως στο τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης χωρίς βεβαίως να υπολογίζονται οι καθυστερήσεις.

86′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ στη θέση του Μαρκίνιος.

88′ Κίτρινη κάρτα (ορθή) και στον ηγέτη της γαλαζοκίτρινης άμυνας Άνχελ Κρέσπο για κράτημα φανέλα και φράγμα σε αντίπαλο.

5 λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος των καθυστερήσεων σύμφωνα με τον 4ο διαιτητή εδώ στο ΓΣΠ. Διανύουμε ήδη τον επιπλέον χρόνο με τον ΑΠΟΕΛ να κρατά στα χέρια του τη νίκη χρυσάφι που θα τον ανεβάσει μόνο πρώτο στην βαθμολογία με 26 βαθμούς στο ενεργητικό του εάν όντως έρθει….

Κόκκινη κάρτα για μέλος του τεχνικού επιτελείου της ΑΕΛ για διαμαρτυρίες στον Ιταλό διαιτητή.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΓΣΠ Ο ΑΠΟΕΛ ΠΛΕΟΝ ΜΟΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ 26 ΒΑΘΜΟΥΣ…ΕΞΑΛΛΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΕΞΕΔΡΕΣ ΤΟΥ ΣΤΑΔΙΟΥ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑΣ.

Να θυμίσουμε εδώ ότι το επόμενο Σ/Κ υπάρχει διακοπή του Πρωταθλήματος λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής μας ομάδας.

Ευχαριστούμε για την προσοχή σας καθόλη την διάρκεια του αποψινού αγώνα…

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Πέτροβιτς, Κρέσπο, Βιτάλ, Μαρκίνιος, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Εντονγκαλά, Ντάλσιο, Κβιλιτάϊα.

ΑΕΛ (Τόνι Κόσκελα): Μουριέλ, Φραντζής, Μπάστο, Φιλίποβιτς, Ντεβέστ, Ντζάλμα, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Τσέρνιτς, Μεντόσα, Μακρής.

Γήπεδο: Γ.Σ.Π.

Σκόρερ: 39′ Ζεφτέ Βιτάλ (ΑΠΟΕΛ)

Κίτρινες:  Εντονγκαλά, Κρέσπο (ΑΠΟΕΛ)    / Τσέρνιτς, Μεντόγεβιτς, Μεντόζα, Τσούκα Ντόζι (ΑΕΛ)

Κόκκινες:      /

Διαιτητής: Ματέο Μαρτσεράνο (Ιταλία).

Βοηθοί: Παύλος Γεωργίου, Ανδρέας Π. Ανδρέου, Παναγιώτης Χατζηγεωργίου (4ος).

VAR: Μάριος Χριστοφλορου / Αδάμος Βασιλείου.

Παρατηρητής: Ιωάννης Αναστασίου.

ΣΤΟ ΟΡΙΟ: Τσεμπάκ, Σατσιάς, Φαουάζ (2) / Τζιάλμα, Παπαφώτης, Μακρής (2), Μαρς (5)