ΑΠΟΕΛ-ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0 ΤΕΛΙΚΟ

Το ελ κλάσικο του κυπριακού πρωταθλήματος έφτασε και θα είναι παράλληλα και ντέρμπι κορυφής.

ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια συγκρούονται στο κατάμεστο από το φίλαθλο κοινό Γ.Σ.Π. στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής και τελευταίας για το 2023, με έπαθλο το τρίποντο της νίκης.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» που και με ισοπαλία θα είναι πάλι στην κορυφή, θέλουν το τρίποντο που θα τους επιτρέψει να ξεφύγουν 6 βαθμούς από την «αιώνια» αντίπαλό τους, η οποία από πλευράς της με νίκη θα τους πιάσει στην πρώτη θέση, αλλά θα υπερτερεί στα μεταξύ τους παιχνίδια.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:  (Δεν χρειάζεται refresh το κείμενο ανανεώνεται αυτόματα)!!!
17:00 Έναρξη της αναμέτρησης. Στην σέντρα οι γαλαζοκίτρινοι που πήραν την βόρεια εστία με την ρίψη του καθιερωμένου νομίσματος από τον Ιταλό ρεφ της αναμέτρησης Marinelli Livio.
Πρώτο κερδισμένο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ πριν καν συμπληρωθεί το 30′ δευτερόλεπτο στην αναμέτρηση μας.
5′ Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα καταγράφεται για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ντάλσιο πήρε την μπάλα στην περιοχή από πάσα του Μαρκίνιος, έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα πήγε συρτά δίπλα από την εστία του κήπερ της Ομόνοιας Φράνσις Ουζόχο.
11′ Kίτρινη πρώτη στον αγώνα την βλέπει ο Μπεζούς για φράγμα επί του Πέτροβιτς.
12′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ: Σουτ του Μαρκίνιος από κοντά, ο Ουζόχο θα διώξει την μπάλα και τον μεγάλο κίνδυνο για την εστία του.
26΄Πρώτη ουσιαστικά καλή προσπάθεια στον αγώνα από πλευράς Ομόνοιας με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέζους από μακρινή απόσταση δοκίμασε το σουτ που έφυγε έξω.
30΄Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του ΑΠΟΕΛ κύριο Ζοσέ Ντομίνγκες για διαμαρτυρίες για διαιτητική απόφαση.
33′ Δυνατό σουτ του Ντάλσιο αποκρούει σταθερά ο Ουζόχο που ήταν σωστά τοποθετημένος.
4 λεπτά ο επιπλέον χρόνος των καθυστερήσεων για το πρώτο ημίχρονο σύμφωνα με την υπόδειξη του 4ου διαιτητή της αναμέτρησης Κυριάκου Αθανασίου.
45+4′ ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Μετά από σέντρα ο Κβιλιτάια έκανε κεφαλιά πάσα στον Μαρκίνιος. Αυτός έκανε ωραία ντρίπλα μπροστά από τον Ψάλτη και αμέσως το πλασέ, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ουζόχο για το 1-0!!!!
Β’ ΗΜΙΧΡΟNO:
46′ Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Εντός αγώνα οι Αλιούμ, Σίμιτς και Ζαχαρίου στις  θέσεις  των Ψάλτη, Κακουλλή και Λοΐζου αντίστοιχα.
Με την ίδια ενδεκάδα συνεχίζει ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο.
47′ Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Μετά από αντεπίθεση, ο Ντάλσιο μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως ο Ουζόχο ήταν έτοιμος, έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα.
63′ Νέα αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Χαραλάμπους (Νο.76) στην θέση του Μπασιρού.
65′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ (πρώτη κίνηση από τον Ντομίνγκες) Σαρφό και Γαβριήλ στις θέσεις του Βιγιαφάνεζ και Κβιλιτάϊα αντίστοιχα.
74΄Τρίτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Τάσος Δώνης (Νο.99) πέρνει την θέση του σκόρερ του ΑΠΟΕΛ Βινίσιους Μαρκίνιος (Νο.36).
80′ Ανσαριφάρ εντός αγώνα Μπεζούς εκτός (τελευταία αλλαγή για το τριφύλλι).
83′ ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Το ΑΠΟΕΛ έφυγε σε αντεπίθεση με τον Σαρφό να κερδίζει την μπάλα στον χώρο του κέντρου, έδωσε στον Ντάλσιο, αυτός στον Γαβριήλ που με ασύλληπτο σουτ κάνει το 2-0!!!!

87′ Κίτρινη κάρτα στον Κουλιμπαλί για διαμαρτυρία.

-90′ Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ: Eκτός οι  Ντάλσιο και Ντογκαλά, στη θέση τους οι Τομανέ και Πολυκάρπου.

-90′ ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Τσιεπάκ χρίζεται σκόρερ και βάζει το κερασάκι στον γαλαζοκίτρινο ΘΡΙΑΜΒΟ!!! 3-0 παρακαλώ!!!

Τεράστια νίκη για το ψυχωμένο ΑΠΟΕΛ που ήταν εντυπωσιακό απόψε και διέλυσε πραγματικά την Ομόνοια με το εμφαντικό σκορ 3-0 και θα κάνει ρεβεγιόν στο +6 στην βαθμολογία και θα είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για τον φετινό τίτλο!!!

Μπόλικες ευχαριστίες που μείνατε μαζί μας καθόλη την διάρκεια του αποψινού αγώνα φίλοι και φίλες της SPORTIVE24.

Σας εύχομαι ολόψυχα ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΧΑΡΕΣ!!!!

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίνγκες): Μπέλετς, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Τσιεμπάκ, Σούσιτς, Ντάλσιο, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνιες, Μαρκίνιος, Εντονγκαλά, Κβιλιτάια (Α).
Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Ψάλτης, Σιπριάνο, Μπασιρού, Κούσουλος (Α), Μπεζούς, Σεμέδο, Λοΐζου, Κακουλλής.