Το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής μαγνητίζει τα βλέμματα των φιλάθλων απόψε στο στάδιον Γ.Σ.Π.

Οι γαλαζοκίτρινοι θέλουν πάση θυσία το “τρίποντο” για να παραμείνουν στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη, οι γαλάζιοι της Λεμεσού θέλουν να παραμείνουν σε τροχιά Ευρώπης και θετικό αποτέλεσμα στην αποψινή αναμέτρηση.

ΤΟ LIVE:

19:00 Σέντρα στο παιχνίδι για την φιλοξενούμενη ομάδα του Απόλλωνα που αγωνίζεται με ριγέ στολές απόψε.

6′ ΓΚΟΛ 1-0! Έγινε λανθασμένη πάσα του Πεϊμπερνς στον Ρομπέρζ, ο Κβιλιτάια πίεσε και κέρδισε, έστρωσε στον Ντάλσιο και αυτός με πλασέ άνοιξε το σκορ.

-Εξετάζεται από το VAR η φάση. Άμεσα καλείται στο on-field ο Sundberg.

-7′ Ακυρώνεται το γκολ. Ο Δανός ρεφ μετά την εξέταση των ριπλέι, έκρινε ότι στο ξεκίνημα της φάσης έγινε χέρι στο κατέβασμα της μπάλας από τον Κβιλιτάια.

-12′ Επικίνδυνα στην περιοχή ο Κβιλιτάια, τον έκλεισαν Πεϊμπέρνς και Ρομπέρζ.

-15 λεπτά ο ΑΠΟΕΛ δείχνει πιο αποφασισμένος και παθιασμένος για το γκολ.

-16′ Νέα καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ με σουτ του Φεράρι στην κίνηση, δεν βρίσκει στόχο.

-18′ Μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας. Μετά από λανθασμένο διώξιμο, ο Ντόνιο κέρδισε και πλάσαρε από διαγώνια θέση, ο Μπέλετς έδιωξε σε κόρνερ.

22′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Κβιλιτάια με το κεφάλι απομάκρυνε, ο Χάμπος ήταν στην κατάλληλη θέση και με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Μπέλετς.

-28′ Πρώτη κάρτα, στον Μαρκίνιος (Νο.36) για φάουλ στον Ρομπέρζ.

-30′ Πτώση του Ντονγκαλά στην περιοχή μετά από διεκδίκηση με τον Ρομπέρζ, ζητά πέναλτι το ΑΠΟΕΛ, “τίποτα” δείχνει ο Δανός διαιτητής.

39′ Κίτρινη κάρτα στον Φιλιώτη για δυνατό φάουλ στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

42′ Φάουλ επί του Κβιλιτάία κίτρινη για κτύπημα της μπάλας στον Κολ.

3 λεπτά οι καθυστερήσεις για το πρώτο ημίχρονο σύμφωνα με την υπόδειξει του 4ου ρεφ Κυριάκου Αθανασίου.

Τελος Α’ Ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας έχει κεφάλι στο σκορ με το τέρμα του αρχηγού της ομάδας Χαράλαμπου Κυριάκου (Χάμπος).

B’ HMIXRONO:

46′ Tριπλή αλλαγή για τους γαλαζοκίτρινους. Εντός αγώνα οι Μπεν, Μακέντα και Τ.Δώνης που πέρνουν τις θέσεις των Μαρκίνιος, Κοσταντίνοφ και Ντονγκαλά αντίστοιχα.

47′ Ευθύβολο σουτ του Μακέντα σε επιθετική προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ απογειώνεται πραγματικά ο Γιοβάνοβιτς που λέει όχι στον Ιταλό φορ του ΑΠΟΕΛ.

51΄Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εντός αγώνα ο Φέλιξ Βα και αποσύρει τον Ίλιεφ ο Ρουμάνος τεχνικός της Λεμεσιανής ομάδας.

-52′ Ο Ντόνιο πήγε για ένα εξαιρετικό γκολ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, έτοιμος ο Μπέλετς παραχώρησε νέο κόρνερ.

-58′ Επικίνδυνο γύρισμα του Μπεν από δύσκολη γωνία, περνά παράλληλα με την εστία του Α. Γιοβάνοβιτς.

74′ Σουτ του Ουάρντα από τα αριστερά σε αντεπίθεση του Απόλλωνα ο Μπέλετς εκτινάχθηκε και απέκροηυσε την μπάλα διώχνοντας την μακριά.

77′ Εντός αγώνα για τους γαλάζιους ο Σαχάρ (Νο.36) εκτός ο Γκονγουέϊ (Νο.31).

Κίτρινη κάρτα για τον Δώνη που μπήκε αλλαγή στο 46ο λεπτό.

-85′ ΓΚΟΛ 0-2! Φαρμακερή αντεπίθεση για τον Απόλλωνα, η μπάλα στον Πίττα που ντρίμπλαρε τον Καρώ και με κοντινό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για τον Απόλλωνα που είναι μια ανάσα από το διπλό στο ΓΣΠ.

89′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Σαρφό, η μπάλα στην περιοχή, ο Εκπολό στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του! Μειώνουν σε 2-1 οι γαλαζοκίτρινοι. Ακυρώνεται από το VAR το γκολ από τον Δανό διαιτητή που πραγματικά απόψε τα έκανε μούσκεμα…

Τέλος του αγώνα στο ΓΣΠ που βρίκει τον Απόλλωνα να κερδίζει με 0-2 και να βάζει φωτιά στον ποδοσφαιρικό μαραθώνιο…

Σέντρα στις 19:00

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΠΟΕΛ (Β. Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Κβιλιτάια, Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά.
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Μπεν, Γιαννακού, Μακέντα, Δώνης

Απόλλων (Μ. Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρν, Πίττας, Ίλιεφ, Ρομπέρζ, Κυριάκου, Παναγιώτου, Ντόνιο, Ουάρντα, Κολ.
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Χουσαίν, Σπόλιαριτς, Βα, Ντιγκινί, Μαυρίας, Σαχάρ, Γιόστεν, Ζήνωνος, Αυγουστή, Χέντι

Διαιτητής: Sundberg Jakob Alexander (Δανός)
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Mastrup Jakob Lodal Lynge
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Krogstrup Daniel Richardt