ΑΠΟΕΛ-ΑΠΟΛΛΩΝ 3-1 ΤΕΛΙΚΟ

Καλησπέρα σας φίλοι και φίλες της ιστοσελίδας μας www.sportive24.com στην Κύπρο και το εξωτερικό από το στάδιο Γ.Σ.Π. όπου σε 45 λεπτά θα έχουμε σέντρα στο ντέρμπι του ΑΠΟΕΛ και του Απόλλωνα.

Να θυμίσουμε την βαθμολιγική κατάσταση των δύο αποψινών μονομάχων…Οι γαλαζοκίτρινοι του Μιλόγεβιτς είναι στην δεύτερη θέση του πίνακα με 46 βαθμούς στο ενεργητικό τους 4 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας ΑΕΚ Λάρνακας. Από την άλλη οι κυανόλευκοι της Λεμεσού είναι στην 5η θέση της βαθμολογίας με 35 βαθμούς.

ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

19:00 Βροχερός ο καιρός εδώ στο ΓΣΠ παρουσία 8 χιλιάδων φίλων του ΑΠΟΕΛ. Ο Απόλλωνας είναι τιμωρημένος και δεν έχει παρουσία φιλάθλων απόψε.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ 0-1 με κεφαλιά του Πίττα μετά από σέντρα του Χέντι από τα δεξιά όπως επιτίθεται η ομάδα της Λεμεσού.

Το γκολ ελέγχθηκε και από το VAR για το ενδεχόμενο να υπήρχε οφσάιντ παίκτης του Απόλλωνα.

-6′ Σουτ του Σαρφό από το ύψος της περιοχής, πολύ άστοχο άουτ. Δεν ανησυχεί ο κήπερ των γαλάζιων Γιοβάνοβιτς.

Ανεβάζει στροφές το ΑΠΟΕΛ μετά την ψυχρολουσία από το πολύ γρήγορο γκολ του Απόλλωνα.

-20′ Σκοράρει ξανά ο Πίττας με κεφαλιά αλλά η φάση ακυρώνεται για οφσάιντ.

Οργανωμένη προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ στην εξέλιξη της φάσης το καλοζυγισμένο σουτ του Ντάλσιο αποκρούει ενστικτωδώς ο Γιοβάνοβιτς.

-28′ Μοναδική χαμένη ευκαιρία οι γηπεδούχοι. Εκπληκτική κάθετη του Ντάλσιο στον Μπεν που έφυγε τετ-α-τετ με τον Γιοβάνοβιτς αλλά πλάσαρε έξω.

30′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Μακέντα και Γουήλερ στις θέσεις των Φεράρι και Ντάλσιο αντίστοιχα.

Με αυτά και μ΄αυτά και ενώ συμπληρώσαμε αισίως 40 λεπτά παιχνιδιού εδώ στο ΓΣΠ ο Απόλλωνας κρατά το 0-1 ενώ ο ΑΠΟΕΛ έχασε 2 πολύ καλές ευκαιρίες για να φέρει τον αγώνα στα ίσα.

43΄Κίτρινη κάρτα δέχθηκε ο Μπεν που πέταξε την μπάλα μπροστά στα μάτια του Πορτογάλου ρεφ.

4 λεπτά ο επιπλέον χρόνος των καθυστερήσεων σύμφωνα με τον 4ο Διαιτητή Θωμά Χατζηβασιλείου.

45+1 Νεα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ μετά από στριφτή δυνατή κεφαλιά του Κονσταντίνοφ που έφυγε λίγο έξω από το τέρμα του Απόλλωνα.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ εδώ στο ΓΣΠ με την ομάδα του Απόλλωνα να έχει το υπέρ της προβάδισμα με το γκολ του Κύπριου στράικερ Γιάννη Πίττα από το 3ο λεπτό με έξοχη κεφαλιά.

Μαζί και πάλι σε 15 περίπου λεπτά…

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

46′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εντός ο Ζράντι εκτός ο Χέντι που προφανώς αποκόμισε πρόβλημα τραυματισμού.

49′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Αρτυματάς στην προσπάθειά του να απομακρύνει ανέτρεψε τον Μακέντα. Σωστή η απόφαση του ρεφ Godinho. O Kβιλιτάια εκτελεί έυστοχα από την άσπρη βούλα και γράφει εν μέσω αποθέωσης το 1-1 για τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας.

Νεα αλλαγή ετοιμάζει ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς. Ο Εφραίμ (Νο.7) ετοιμάζεται να εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο. Εκτός ο σκόρερ της ισοφάρισης Κβιλιτάϊα (τραυματίστηκε ο Κβίλι) από το ότι έδειξε ο τηλεοπτικός φακός της Cablenet.

63′ Συρτό δυνατό σουτ του Ζράντι από το ύψος της περιοχής, διώχνει σε κόρνερ ο Μπέλετς. Καλή στιγμή για τους γαλάζιους της Λεμεσού.

-64′ Διπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Οι Αλεσάμι και Ντόνιο (ντεμπούτο) στις θέσεις Σαχάρ και Βα αντίστοιχα.

Η βροχή στο μεταξύ συνεχίζεται εδώ στο ΓΣΠ…..70 λεπτά και το ισόπαλο 1-1 παραμένει ανάμεσα σε γαλαζοκίτρινους και γαλάζιους.

73′ Ο Ντονγκαλά στην θέση του Μαρκίνιος που έδειξε να μένει από δυνάμεις.

Συνεχίζει να ασκεί πίεση ο ΑΠΟΕΛ στην προσπάθεια του να φθάσει στο 2-1…και την ολική ανατροπή στο σκορ.

Όπερ και εγένετο….

-76′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο ΑΠΟΕΛ! Λάθος του Αλεσάμι στην μεσαία γραμμή, ο Μπεν κέρδισε και έδωσε άμεσα στον Μακέντα, αυτός από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο επερχόμενος Ντονγκαλά που ήταν σε πλεονεκτική θέση και με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Γιοβάνοβιτς για το 2-1. Δυο από τις αλλαγές του Μιλόγεβιτς συνεργάστηκαν και έφεραν το γκολ της ολικής ανατροπής!!!

-90′ Κίτρινη στον Πεϊμπέρνς για φάουλ στον Ντονγκαλά ακριβώς έξω απ’ την περιοχή του Γιοβάνοβιτς.

-91′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ 3-1! Το ΑΠΟΕΛ “σφραγίζει” το νίκη με τεράστια ανατροπή μάλαιστα με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεν που άφησε στήλη άλατος τον κήπερ των Λεμεσιανών. Έστειλε τη μπάλα στην γωνία, δοκάρι και μέσα!

Ο ΑΠΟΕΛ πλησιάζει το ρετιρε του βαθμολογικού πίνακα αφού πάει στους 49 βαθμούς μετά τον αποψινό θρίαμβο επί του Απόλλωνα!

Ευχαριστώ για την προσοχή σας καθόλη την διάρκεια του αγώνα που ήταν μια προσφορά του Bubble Kids Club το οποίο και ευχαριστούμε για την χορηγία στην ιστοσελίδα μας και την στήριξη στο έργο μας.

ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΨΗΦΟ!

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια, Μπεν, Κρέσπο, Σαρφό, Κονσταντίνοφ.
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Ντογκαλά, Μακέντα.

Απόλλων (Κ. Μακρίδης): Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς, Πίττας, Σπόλιαριτς, Βα, Καμάς, Παναγιώτου, Σαχάρ, Ουάρντα, Χέντι.
Στον πάγκο: Δημητρίου, Λοΐζου, Εκπολό, Ίλιεφ, Χουσαίν, Ντιγκινί, Ντονιό, Μαυριάς, Ζράντι.