Η Βασίλισσα ΡΕΑΛ πέταξε έξω την Σίτυ στα πέναλτι….!!!!

Ανώτερη η Μάντσεστερ Σίτι, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης αποδείχθηκε και πάλι πολύ σκληρή για να “πεθάνει” και το απέδειξε στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι όπου και προκρίθηκε στα ημιτελικά αφήνοντας εκτός την πρωταθλήτρια Ευρώπης Μάντσεστερ Σίτυ.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν ανώτερη και στα 120 λεπτά κανονικής διάρκειας αλλά και στην  παράταση.  Ένα γκολ στην κόντρα και οι πολλές χαμένες ευκαιρίες των Άγγλων όμως, αρκούσαν στην Ρεάλ Μαδρίτης. Η «βασίλισσα» όντας σαφώς χειρότερη με το ισόπαλο 1-1 έστειλε την πρόκριση στα πέναλτι. Εκεί ήταν πιο ψύχραιμη και είχε τον εξαιρετικό Λούνιν, με αποτέλεσμα να προκριθεί στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν Μονάχου.

Η Μάντσεστερ Σίτι πίεσε ασφυκτικά, έχασε ευκαιρίες και τελικά στο 76’ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ντοκού έκανε το γύρισμα, η μπάλα έφτασε στον  Βέλγο Ντε Μπρόινε που από κοντά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης για το 1-1.

Στην παράταση δεν άλλαξε τίποτα και η πρόκριση οδηγήθηκε στα πέναλτι. Η σειρά των εκτελέσεων: