Προελαύνει η Μπάγερν Μονάχου!

Στην κορυφή του Γερμανικού Πρωταθλήματος επανήλθε το Σάββατο (19/12) η Μπάγερν Μονάχου καταβάλοντς εκτός έδρας την  Λεβερκούζεν με 2-1 με ανατροπή μάλιστα στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σικ στο 14′, αλλά ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι το πήρε πάνω του, για να ισοφαρίσει στο 43′ και να χαρίσει το διπλό στους Βαυαρούς με το γκολ που πέτυχε στο 90’+3 των καθυστερήσεων του ντέρμπι.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης με 30 βαθμούς είναι στο +2 από τις «ασπιρίνες» και την Λειψία, που παραχώρησε λευκή ισοπαλία με αντίπαλο την Κολωνία.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (18/12)

Ουνιόν Βερολίνου – Ντόρτμουντ 2-1 (57′ Αβονίγι, 78′ Φρίντριχ – 60′ Μουκοκό)

Σάββατο (19/12)

Άουγκσμπουργκ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-2 (53′ αυτ. Φραμπέργκερ, 87′ Ιλσάνκερ)

Γκλάντμπαχ – Χόφενχαϊμ 1-2 (34′ πέν. Στιντλ – 75′ Κράμαριτς, 86′ Σεσενιόν)

Μάιντς – Βέρντερ Βρέμης 0-1 (90′ Ντινκτσί)

Λειψία – Κολωνία 0-0

Σάλκε – Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-1 (53′ Κλος)

Λεβερκούζεν – Μπάγερν Μονάχου 1-2 (14′ Σικ – 43′, 90’+3 Λεβαντόφσκι)

Κυριακή (20/12)

Φράιμπουργκ – Χέρτα Βερολίνου – Αποτελέσμα Ημιχρόνου 1-0 για τους γηπεδούχους με σκόρερ τον Γκρίφο στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται απόψε με την σπουδαία αναμέτρηση ανάμεσα στην Βόλφσμπουργκ και την Στουτγάρδη σε αγώνα που αρχίζει στις 7.